Stały koszt energii dla właścicieli instalacji PV i magazynu energii

Stały koszt energii dla właścicieli instalacji PV i magazynu energii
Sonnen

Największy europejski producent domowych magazynów energii, Sonnen, chce podbić Australię jeden z największych na świecie prosumenckich rynków  nową ofertą, w ramach której zaoferuje posiadaczom jego magazynów energii stałe i niskie miesięczne koszty energii.

Wywodzący się z Niemiec producent domowych magazynów energii Sonnen, który od niedawna jest częścią koncernu paliwowego Shell, zaproponuje swoim kilentom w australijskim stanie Victoria stałą opłatę za energię elektryczną.

Warunek to posiadanie magazynu energii o określonych parametrach, magazynującego nadwyżki energii z domowej fotowoltaiki, a do tego przystąpienie do programu SonnenFlat.

REKLAMA

W ramach tego programu Sonnen zaoferuje stały miesięczny koszt energii w jednym z trzech wariantów dopasowanych do przeciętnego zużycia.

W pierwszym wariancie klienci posiadający instalację fotowoltaiczną o mocy przynajmniej 5 kW oraz magazyn energii o pojemności minimum 8 kWh będą mogli wykorzystać za stałą miesięczną opłatą 42 AUD (ok. 110 PLN) do 7,5 MWh energii elektrycznej rocznie.

W drugim wariancie, adresowanym do właścicieli instalacji PV o mocy ponad 7,5 kW i magazynów o pojemności co najmniej 10 kWh, będzie można wykorzystać do 10 MWh energii elektrycznej rocznie, płacąc co miesiąc 52 AUD (ok. 140 PLN).

Trzeci wariant jest dostępny dla właścicieli instalacji PV o mocy co najmniej 10 kW, posiadających magazyn energii o pojemności minimum 12 kWh. W tym przypadku można wykorzystać do 12,5 MWh energii elektrycznej rocznie, płacąc co miesiąc 62 AUD (ok. 165 PLN).

Australijski oddział Sonnen podaje przy tym przykład swojego klienta, który, posiadając instalację fotowoltaiczną i tak ponosił spore koszty zakupu energii z sieci, sięgające w skali roku około 5,6 tys. AUD, a który po przystąpieniu do programu SonnenFlat zredukował koszty do 42 AUD miesięcznie.

Sonnen oferuje bazujące na bateriach LiFePO4 magazyny energii o mocach 2,5-3,3 kW i pojemnościach 5-15 kWh, objęte gwarancją wygasającą po 10 latach lub po przekroczeniu 10 tys. cykli ładowania.  

Sonnen, który swoje magazyny energii produkuje już m.in. w Australii, chce na tamtejszym rynku energetyki prosumenckiej budować wirtualną elektrownię, uzyskując możliwość zarządzania siecią bateryjnych magazynów energii w celu handlu energią czy świadczenia usług stabilizowania systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Taki model największy europejski producent magazynów energii wdraża z powodzeniem w Niemczech, umożliwiając właścicielom domowych magazynów energii wirtualną wymianę nadwyżek nieskonsumowanej energii. W ten sposób prosument produkujący energię w ilości przekraczającej jego bieżące zapotrzebowanie i pojemność baterii może podzielić się energią z uczestnikiem społeczności Sonnen w dowolnej części Niemiec, który nie posiada w danym momencie wystarczającej ilości energii do zaspokojenia swojego zapotrzebowania.

Ponadto klienci mogą przekazać kontrolę nad swoim magazynem energii firmie Sonnen, która agregując potencjał udostępnionych baterii, może świadczyć usługi sieciowe lub sprzedawać energię na giełdzie w Lipsku.

W zamian producent magazynów oferuje swoim klientom zredukowanie kosztów energii do zera, co  – jak zapewnia Soonen – pozwala na osiągnięcie zwrotu z inwestycji w magazyn energii w okresie kilku lat.

Firma mająca siedzibę w Bawarii do tej pory dostarczyła już ponad 40 tys. domowych magazynów energii o mocy ponad 200 MW, głównie dla klientów w Niemczech, we Włoszech i w USA. W Australii Sonnen sprzedał już kilka tysięcy urządzeń.

Ponadto w ubiegłym roku Sonnen rozpoczął sprzedaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy 22 kW, które mogą pobierać energię bezpośrednio z dachowych instalacji fotowoltaicznych lub z domowych magazynów energii.

Niemiecka firma podkreśla, że włączenie samochodowych baterii do stworzonego przez nią systemu energetycznego zwiększy wykorzystanie nadpodaży energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszając ryzyko ograniczania produkcji energii z OZE w celu stabilizowania sieci.

Od tego roku Sonnen jest częścią grupy paliwowej Shell. Wcześniej, w ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku rundy finansowania, Shell pozyskał około 10 proc. udziałów w Sonnen. Fundusze, wśród których znalazł się fundusz paliwowego giganta, zainwestowały wówczas w niemiecką firmę 60 mln euro.

Z kolei w 2016 r. Sonenn pozyskała od inwestorów 76 mln dolarów. W gronie firm, które zainwestowały w producenta magazynów energii, znalazły chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.