Brytyjczycy postawią kolejny magazyn energii w technologii LAES

Brytyjczycy postawią kolejny magazyn energii w technologii LAES
Highview Power

Brytyjska firma Highview Power zbuduje w Stanach Zjednoczonych duży magazyn energii w technologii Liquid Air Energy Storage (LAES). Brytyjczycy zapewniają, że to obecnie najtańsza technologia pozwalająca na przechowywanie energii na dłuższy okres.

W instalacji wykorzystującej technologię Liquid Air Energy Storage powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

REKLAMA

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii.

Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Magazyn energii w Bury będzie elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem. Dzięki magazynowi energii KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Kilka miesięcy temu Highview Power informował o przygotowaniach do budowy na terenie jednej z wyłączanych brytyjskich elektrowni jeszcze większej, komercyjnej instalacji LAES o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh.

REKLAMA

Instalacja będzie świadczyć usługi sieciowe na rzecz operatora brytyjskiego systemu przesyłowego National Grid.

Highview Power szacuje, że koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

Teraz brytyjska firma poinformowała o przygotowaniach do budowy pierwszego magazynu energii LAES w Stanach Zjednoczonych.

Instalacja o parametrach 50 MW i 400 MWh powstanie w amerykańskim stanie Vermont, który przyjął cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym do 90 procent do roku 2050.

Zadaniem magazynu będzie poprawienie parametrów lokalnego systemu energetycznego oraz możliwość odbioru nadwyżek energii odnawialnej. Sam magazyn będzie można także ładować energią z sieci w czasie niskiego zapotrzebowania i przy niskich cenach na rynku hurtowym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.