Tesla sprzedaje coraz więcej magazynów energii i coraz mniej PV

Tesla sprzedaje coraz więcej magazynów energii i coraz mniej PV
Elon Musk. Fot. NVIDIA Corporation, flickr cc

Mimo epidemii koronawirusa i czasowego wstrzymania produkcji Tesla chwali się wyższym zyskiem za drugi kwartał 2020 r. O ile firma kierowana przez Elona Muska z powodzeniem rozwija segment magazynów energii, raportując znowu dobre wyniki sprzedaży, to w fotowoltaice notuje coraz mniejszą liczbę instalowanych megawatów. Na razie w poprawie wyników w segmencie PV nie pomaga wdrożenie nowych modeli sprzedaży i obniżenie cen instalacji. 

W drugim kwartale 2020 roku Tesla zwiększyła przychody z 5,985 mld dolarów we wcześniejszym kwartale do 6,036 mld dolarów. W analogicznym kwartale 2019 r. przychody Tesli były wyższe i wyniosły 6,35 mld USD. Jeszcze wyższe przychody firma odnotowała w ostatnim kwartale 2019 r. (7,384 mld USD).

Przychody w segmencie Automotive wzrosły z 5,132 mld dol. w pierwszym kwartale br. do 5,179 mld USD. W drugim kwartale 2019 r. przychody w tym segmencie wyniosły 5,376 mld USD.

REKLAMA

Mimo wyższych przychodów w drugim kwartale 2019 roku Tesla odnotowała wówczas stratę wynoszącą w ujęciu GAAP 408 mln dolarów oraz 198 mln USD w ujęciu non-GAAP. Tymczasem w drugim kwartale 2020 roku firma kierowana przez Elona Muska może pochwalić się zwiększeniem zysku w ujęciu GAAP z 16 mln dolarów w pierwszym kwartale br. do 104 mln dol. W ujęciu non-GAAP wzrost zysku był jeszcze większy – z 227 mln USD do 451 mln USD.

W minionym kwartale Tesla zwiększyła zysk mimo czasowego wstrzymania produkcji na skutek epidemii koronawirusa. W efekcie w II kwartale firma wyprodukowała 82,2 tys. samochodów, podczas gdy we wcześniejszym kwartale z jej fabryk wyjechało 102,6 tys. aut.

Mimo niższej produkcji Tesla zwiększyła dostawy z 88,5 tys. aut w pierwszym kwartale br. do 90,9 tys., w tym dostawy objęte leasingiem zmalały z 6,1 tys. o 4,7 tys.

W raporcie za drugi kwartał br. Tesla chwali się wprowadzeniem do sprzedaży nowej wersji Modelu S ze średnim zasięgiem według oceny EPA wynoszącym 402 mile i jest to pierwszy samochód elektryczny z zasięgiem przekraczającym w ocenie EPA poziom 400 mil.

Zasięgi wybranych modeli aut elektrycznych w ocenie EPA. Źródło: Tesla.

Amerykański koncern informuje w najnowszym raporcie finansowym, że w tym roku ruszy z budową nowych linii produkcyjnych w fabrykach zlokalizowanych na trzech różnych kontynentach.

Chodzi o nową infrastrukturę, która powstanie w fabryce w Szanghaju, o powstającą pod Berlinem fabrykę, gdzie będzie produkowany Model Y, a także o nową fabrykę w Austin w Teksasie, gdzie ma być produkowany nowy pojazd o nazwie Cybertruck.

REKLAMA

Fotowoltaika w dół, magazyny w górę

W minionym kwartale Tesla odnotowała po raz kolejny niższy wynik jeśli chodzi o realizację instalacji fotowoltaicznych. W drugim kwartale amerykańska firma zrealizowała systemy PV o łącznej mocy 27 MW, czyli dziesięć razy mniej niż montowała kilka lat temu w skali kwartału wchłonięta przez Teslę firma Solar City.

Przed rokiem, w drugim kwartale 2019 r., Tesla zrealizowała instalacje o mocy 29 MW, a w kolejnych kwartałach zeszłego roku poprawiła wynik do 43 MW oraz 54 MW. W pierwszym kwartale br. wykonano instalacje o mocy 35 MW.

W wynikach segmentu PV za drugi kwartał 2020 r. na razie nie widać wyraźnych efektów obniżki cen instalacji, w wyniku której fotowoltaika Tesli ma być tańsza przeciętnie o 1/3 w porównaniu do średnich cen na rynku w USA. Tesla podaje, że przeciętna cena oferowanych przez nią dachowych instalacji PV wynosi obecnie 1,49 USD/W, co w Kalifornii ma zapewniać zwrot inwestycji w okresie około 6 lat.

Ceny instalacji fotowoltaicznych Tesli bez uwzględnienia ulgi podatkowej (kolor szary) i po zredukowaniu o ulgę (kolor czerwony). Źródło: Tesla. 

W drugim kwartale Tesla zwiększyła natomiast sprzedaż magazynów energii do 419 MWh w porównaniu do 260 MWh w pierwszym kwartale oraz 415 MWh w analogicznym okresie zeszłego roku. Najlepszy wynik w tym obszarze amerykańska firma zaraportowała za czwarty kwartał 2019 r., kiedy informowano o dostawie magazynów o pojemności 530 MWh.

Tesla informuje, że w minionym kwartale po raz pierwszy na plusie był projekt nowego, przemysłowego magazynu energii o nazwie Megapack o jednostkowej pojemności 3 MWh. Więcej o magazynie Megapack w artykule: Tesla wprowadza nowy magazyn energii. 

Jednocześnie w drugim kwartale 2020 r. amerykańska firma wprowadziła do Europy swoje oprogramowanie o nazwie Autobidder, które ma na celu optymalizację efektu finansowego z działalności operatorów przemysłowych magazynów energii na hurtowych rynkach energiii. Tesla wcześniej wdrożyła Autobidder na rynkach energetycznych w USA i Australii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.