Szwedzi szykują magazyny energii w nowej technologii

Szwedzi szykują magazyny energii w nowej technologii
Nilar International AB

Szwedzka firma Nilar International AB pozyskała finansowanie na rozwój i komercjalizację technologii magazynów energii, które mają przewyższać magazyny bazujące na bateriach litowo-jonowych m.in. jeśli chodzi o koszty produkcji czy bezpieczeństwo użytkowania.

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyty kolejnej firmie działającej w obszarze bateryjnego magazynowania energii, w tym kolejnej tego rodzaju firmie wywodzącej się ze Szwecji. Po przyznaniu kredytów i gwarancji firmie Northvolt, która buduje szwedzką „gigafactory” teraz EBI wsparł firmę Nilar International AB.

EBI przekaże Nilar International AB pożyczkę w wysokości 47 mln euro wraz z gwarancjami udostępnianymi w ramach programu „Energy Demo Projects” w ramach unijnego instrumentu InnovFin.

REKLAMA

Fundusze od EBI mają zostać wykorzystane na rozwój technologii i rozbudowę linii produkcyjnej znajdującej się w Gavle, mieście położonym około 170 km na północ od Sztokholmu. Cel szwedzkiej firmy to komercjalizacja rozwijanych technologii oraz zredukowanie kosztu produkcji dzięki osiągnięciu efektu skali.

Nilar International AB pracuje nad bateryjnymi magazynami energii przeznaczonymi do zastosowania w gospodarstwach domowych i firmach, które z ich pomocą mają gromadzić nadwyżki energii produkowanej np. z instalacji fotowoltaicznych.

Szwedzka firma zapewnia, że produkcja jej magazynów, bazujących na autorskiej technologii ogniw, będzie wymagać dużo mniejszych ilości energii niż produkcja magazynów z ogniwami litowo-jonowymi, co ma oznaczać niższe koszty.

Zawierające nikiel baterie, które są rozwijane przez Szwedów, mają nie wymagać zastosowania trudno dostępnych materiałów, a ich zaletą ma być w dodatku możliwość pełnego recyklingu.

Systemy rozwijane przez Nilar International AB mają być w pełni bezpieczne dzięki wykluczeniu ryzyka pożaru i ta cecha ma umożliwiać montowanie ich w domach czy firmach tuż obok instalacji, które wymagają szczególnej ochrony.

Podstawowa wersja magazynu energii przeznaczonego do domowych zastosowań ma posiadać pojemność 6 kWh. Jego rozmiary mają wynosić 305 x 945 x 900 mm, a waga ma sięgać 207 kg.

Kilka miesięcy temu Europejski Bank Inwestycyjny zapowiedział, że tylko w 2020 roku przeznaczy w obszarze baterii finansowanie w różnych formach warte w sumie 1 mld euro.

Do tego roku EBI wsparł inwestycje w produkcję baterii łączną kwotą 950 mln euro, współfinansując inwestycje warte około 4,7 mld euro.

Wcześniej EBI wsparł fiansowo m.in. inwestycję w fabrykę baterii szwedzkiej firmy Northvolt, która uzyskała preferencyjną pożyczkę do 52,2 mln euro. Dzięki niej miała powstać pilotażowa linia produkcyjna, mająca potwierdzić zdolność do efektywnej produkcji baterii litowo-jonowych, która zostanie następnie przeniesiona na dużo większą skalę.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Finansowanie dla Northvolt zostało przyznane również z programu InnovFin w ramach instrumentu Energy Demo Projects, w którym EBI wspiera innowacje w energetyce poprzez preferencyjne pożyczki, gwarancje, a także poprzez inwestycje kapitałowe, z reguły o wartości między 7,5 mln euro a 75 mln euro.

Z kolei w marcu tego roku EBI informował o przyznaniu kredytów w wysokości 480 mln euro na rozbudowę fabryki baterii LG Chem, która znajduje się pod Wrocławiem. Finansowanie EBI pokryje około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld euro. Reszta finansowania będzie pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł.

– Programy InnovFin oraz Horyzont 2020 wspierały projekty, które przybliżają nas do budowy zrównoważonego systemu energetycznego. Technologie, które jeszcze kilka lat temu były tylko teorią, teraz stają się codzienną rutyną. Gospodarstwa domowe będą gromadzić nadwyżki energii odnawialnej, aby wykorzystać je później, np. aby naładować samochód elektryczny. Badania i rozwój opłacają się i jest to definitywnie krytyczny element naszej strategii dekarbonizacji – komentuje cytowana w komunikacie EBI unijna komisarz ds. innowacji Mariya Gabriel.

Komisja Europejska zakłada, że europejski rynek baterii już w roku 2025 będzie warty około 250 mld euro. Do tego czasu popyt na baterie w Europie ma wzrosnąć do 200 GWh, a w skali globalnej do 600 GWh.

Bruksela chce jednocześnie doprowadzić do maksymalnego udziału w tym rynku producentów z Unii Europejskiej. Na razie potencjał produkcji baterii w UE wynosi tylko około 50 GWh w skali roku. Podobny mają Stany Zjednoczone – głównie za sprawą Tesli, natomiast potencjał produkcji baterii w Azji wynosi już około 450 GWh.

Obecnie liczbę miejsc pracy w ulokowanych na terenie Unii Europejskiej fabrykach baterii szacuje się na około 30 tys. Baterie są produkowane w 14 krajach UE, w tym spora część unijnego przemysłu bateryjnego znajduje się w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.