Magazyny energii Impact dla OZE i energetyki

Magazyny energii Impact dla OZE i energetyki

Transformacja sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnym, dynamiczny wzrost OZE, potrzeba budowy sieci energetycznych, które będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii współpracując z szybko zmiennymi źródłami PV, to nie jedyne czynniki potwierdzające znaczenie magazynów energii jako niezbędnego elementu systemu energetycznego. Dotyczy to w takim samym stopniu gospodarstw domowych, które dzięki magazynom mogą przechowywać nadwyżki energii pochodzące z własnej instalacji fotowoltaicznej, osiągając nawet 90 proc. samowystarczalności, jak i w zawodowej energetyce na dużo większą, biznesową skalę. Zmieniające się otoczenie regulacyjne zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem przyśpiesza transformację, dlatego Impact Clean Power Technology S.A., polski producent systemów bateryjnych heavy duty, już dzisiaj oferuje sprawdzone technologie w zakresie magazynowania energii.                        

Pełne wykorzystanie OZE bez stacjonarnych magazynów energii nie jest możliwe. To właśnie magazyny współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi mogą zapewnić pełną niezależność, zwiększając efektywność energetyczną instalacji. Energia zmagazynowana w szczytach generacji może być z powodzeniem wykorzystywana do różnych celów. Może być np. czynnikiem zachęcającym do inwestowania w pojazdy elektryczne, które dzięki magazynom można ładować bez kosztowo nie bezpośrednio z sieci, a właśnie z magazynów energii. 

Magazyny energii to również niezbędne rozwiązanie dla dużych producentów i dystrybutorów energii. Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo energetyczne w godzinach szczytu, kiedy sieć może stracić wydolność, co w perspektywie ciągle zwiększającego się zapotrzebowania na energię jest realnym zagrożeniem, ale staje się narzędziem biznesowym. Dostawcy mogą np. magazynować tanio zakupioną energię do czasu, gdy jej ceny wzrosną i wtedy ją sprzedawać.

REKLAMA

Magazyny znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach przemysłu, np. w transporcie kolejowym, kiedy na stacjach będą pokrywały chwilowe zwiększenie zapotrzebowania na moc niezbędną do uruchomienia elektrowozu, wielokrotnie redukując w ten sposób moc przyłączeniową. Inne przykłady to sklepy wielkopowierzchniowe czy zakłady produkcyjne.

Dlatego Impact już teraz oferuje swoje rozwiązania zarówno dla instytucjonalnych jak i indywidualnych użytkowników OZE i odbiorców energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł.

Impact Clean Power Technology S.A. jest od lat wiodącym producentem bateryjnych magazynów energii w technologii Li-ion. Oferujemy magazyny energii dla transportu publicznego, energetyki, telekomunikacji oraz robotów AGV. Oprócz rynku krajowego, nasze produkty sprzedajemy w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii, Turcji, we Włoszech i ostatnio nawet w Nowej Zelandii.

Jesteśmy firmą inżynieryjno-produkcyjną, która tylko w ostatnich 3 latach zaprojektowała i wyprodukowała ponad 18 tys. baterii Li-ion magazynujących energię, bazując na trzech kluczowych technologiach ogniw tj.  NMC, LTO i LFP.

Dzięki piętnastoletniemu doświadczeniu dziś jesteśmy ekspertami w doborze ogniw Li-ion do różnych aplikacji, projektowaniu algorytmów sterujących i budowaniu baterii wraz z systemami BMS. W ofercie posiadamy również systemy do zdalnej diagnostyki i sterowania magazynami energii, które pozwalają nam nie tylko maksymalnie skrócić czasy serwisu dla klienta, ale przede wszystkim dostarczają nam unikatowej wiedzy na temat czasu życia baterii, bezpieczeństwa pracy oraz jej funkcjonalności w warunkach rzeczywistych.

Każda ze wspomnianych wcześniej technologii bateryjnych posiada swoje unikatowe cechy, które predysponują je do konkretnych aplikacji i rozwiązań. Nie ma i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać ogniwa spełniającego jednocześnie wszystkie wymagania odnośnie gęstości energii, oczekiwanego dostępnego gradientu mocy, ilości cykli pracy, okresu życia czy też wymaganego dla baterii najniższego TCO (Total Cost of Ownership).

REKLAMA

Rozwiązania, które na co dzień stosujemy w magazynach dla potrzeb transportu publicznego, wymagające spełnienia najwyższych standardów jakościowych i bezpieczeństwa, dają się bezpośrednio aplikować do stacjonarnych magazynów energii współpracujących z OZE.

W zależności od funkcji, jaką dany magazyn ma pełnić w systemie energetycznym, mikrosieci lub mikroinstalacji – np. magazynowanie nadwyżek energii, utrzymanie parametrów jakości sieci, praca jako backup, zapewnienie chwilowej mocy szczytowej (peak shaving) lub wsparcie przy świadczeniu usług DSR (Demand Side Response) – dobieramy właściwą technologię do jego budowy.

Nasza filozofia projektowania systemów bateryjnych oparta na budowie modułowej baterii pozwala na wysoką skalowalność produkowanych magazynów energii i umożliwia optymalne dopasowanie się do wymagań klientów w zakresie parametrów elektrycznych, mechanicznych czy też komunikacji z systemami nadrzędnymi.

Mimo, że technologia Li-ion jest już znana od dawna, to praktyczna wiedza na jej temat jest wciąż stosunkowo ograniczona. Nasi klienci uczą się razem z nami, dlatego już dziś po paru latach współpracy z naszymi głównymi partnerami z segmentu transportu publicznego możemy rozmawiać tym samym językiem technicznym. Inaczej jest w segmencie OZE, gdzie wiedza na temat bateryjnych magazynów energii i ich możliwości współpracy ze odnawialnymi źródłami energii wymaga pogłębienia.

Mając powyższe na uwadze, jako IMPCT zdecydowaliśmy się uruchomić program edukacyjno-szkoleniowy pod nazwą Akademia Impactu – Magazynowanie Energii dla OZE. Obserwując rynek europejski, uważamy, że magazyny energii są nieuniknionym elementem nowoczesnej energetyki, w coraz większym stopniu opartej na prosumentach, dlatego chcemy dzielić się naszym ponad piętnastoletnim doświadczeniem z firmami z branży energii odnawialnej.

Ireneusz Konarski, Kierownik Produktu Energetyka www.icpt.pl


artykuł sponsorowany