Klastry łączą siły z magazynami energii

Klastry łączą siły z magazynami energii
Krajowa Izba Klastrów Energii

Krajowa Izba Klastrów Energii oraz Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii będą współpracować przy wdrażaniu magazynów w klastrach.  Powiedzmy, że jesteśmy na początku drogi, a zawarte porozumienie ma na celu wspólne poprowadzenie projektu stworzenia 300 klastrów energii, na przestrzeni najbliższych 10 lat komentuje dla portalu Gramwzielone.pl prezes KIKE Albert Gryszczuk.

Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii, zapewniają, że przyjęcie rządowej strategii energetycznej w ramach dokumentu Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to idealny moment na współdziałanie w celu przyspieszenia rozwoju energetyki rozproszonej opartej o OZE.

Punktów stycznych w celach obu organizacji ma być wiele. To transformacja ku nisko- i zeroemisyjnej polskiej gospodarce, troska o lepsze warunki do rozwoju dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, monitorowanie barier rozwoju branży czy poprawa efektywności energetycznej w skali lokalnej i ogólnokrajowej.

REKLAMA

PSME i KIKE zapewniają, że połączenie sił pozwoli na synergię technologii, doświadczeń i wiedzy eksperckiej, które dadzą realne korzyści dla wszystkich aktywnych podmiotów w sektorze.

W komentarzu na temat porozumienia Barbara Adamska podkreśla, że konieczne są zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne, które pozwolą na rozwój magazynów energii we wszystkich segmentach rynku: od domowych akumulatorów poprzez magazyny na poziomie niskich i średnich napięć, blisko instalacji wytwórczych, aż po magazyny wielkoskalowe.

– Istotnym rozwiązaniem jest także wdrożenie takich regulacji, które zwiększą możliwości komercyjnego świadczenia usług magazynowania energii elektrycznej jako źródła elastyczności systemu energetycznego wskazuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.    

REKLAMA

– Cieszy nas, że będziemy mogli uczestniczyć w realizacjach, które mają miejsce w klastrach, bo to obszary, które już dziś stanowią o przyszłości polskiej energetyki. PSME może wnieść do nich wiedzę na temat kryteriów doboru magazynów, czy strategii ich użytkowania. Magazyny spełniają funkcje niezbędne do budowy lokalnych obszarów bilansowania, bez nich klastry energii nie mają szans w pełni rozwinąć swojego potencjału – dodaje Barbara Adamska.

Prezes KIKE Albert Gryszczuk jest jednocześnie prezesem zgorzeleckiego klastra energii ZKlaster, który wdraża pilotażowy projekt mikrosieci łączącej odbiorców posiadających magazyny energii.

W Zgorzelcu zainstalowanych jest już ponad 70 MW w odnawialnych źródłach energii, a zaplanowano co najmniej 500 MW. Aby w pełni zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu, odnawialne źródła energii muszą być uzupełniane magazynami – zapewnia Albert Gryszczuk

– W aktualnie prowadzonych przez członków KIKE projektach – ze szczególnym uwzględnieniem ZKlastra – są już zaplanowane magazyny energii i tu zapewne nastąpi współpraca z PSME. Co więcej, wszystkie opracowywane przez nas strategie dla nowo powstających klastrów energii – w Polkowicach, Złotoryi, Jaworze, Głogowie – również zakładają duży udział magazynów w ogólnym bilansie – dodaje prezes KIKE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.