EDP planuje 1 GW w magazynach energii

EDP planuje 1 GW w magazynach energii
EDPR

Portugalska grupa EDP, która jest głównym udziałowcem działającego m.in. w Polsce dewelopera odnawialnych źródeł energii EDPR, zapowiedziała inwestycje w magazyny energii. EDPR jest jednym z globalnych liderów w budowie farm wiatrowych, do tej pory jeszcze nie inwestował jednak szerzej w magazyny energii.

Swoje pierwsze inwestycje w magazyny energii Portugalczycy zrealizowali przy swoich instalacjach OZE w Rumunii.

W 2018 roku EDP uruchomił w tym kraju swój pierwszy bateryjny magazyn energii, który stanął przy farmie wiatrowej Cobadian. W kolejnym roku Portugalczycy postawili w Rumunii swój drugi magazyn – tym razem przy farmie fotowoltaicznej znajdującej się w mieście Bailesti. W obu przypadkach nie podano w oficjalnych komunikatach EDP parametrów tych instalacji.

REKLAMA

Teraz ekspansję w obszarze magazynów Portugalczycy chcą realizować głównie w USA. Portugalska grupa zapowiedziała uruchomienie tam do 2026 roku bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 1 GW.

Największy prowadzony przez EDP projekt zakładający wykorzystanie baterii jest zlokalizowany w Kalifornii. Już w przyszłym roku ma tam powstać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 200 MW współpracująca z magazynem o mocy 40 MW (EDP nie podaje jego pojemności).

EDP zapowiedział jednocześnie utworzenie nowej jednostki biznesowej, określanej jako H2BU i mającej skupić się na rozwoju projektów wodorowych w USA i Europie, w których do produkcji H2 ma być wykorzystywana energia pochodząca z należących do portugalskiej grupy farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

W komentarzu na temat wodorowych planów CEO portugalskiej grupy, Miguel Stilwell de Andrade, podkreśla, że o ile najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest „elektryfikacja konsumpcji”, o tyle zastosowanie zielonego wodoru może być uzasadnione w sektorach, których elektryfikacja nie jest technicznie możliwa lub nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.  

REKLAMA

EDP Renewables (EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym największym producentem energii wiatrowej na świecie. EDPR realizuje projekty OZE w następujących krajach: Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Łączna moc farm wiatrowych, które portugalski koncern zbudował na całym świecie, wynosi około 11 GW, z czego najwięcej znajduje się w USA (5,9 GW), a następnie w Hiszpanii (1,9 GW) i Portugalii (1,1 GW).

Na koniec trzeciego kwartału EDPR był w trakcie budowy lądowych farm wiatrowych o mocy 1,7 GW, farm wiatrowych na morzu o mocy uwzględniającej udziały w projektach, na poziomie 269 MW, a także budował farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW.

Z raportu EDPR za trzeci kwartał 2020 r. dowiadujemy się, że Portugalczycy oddali w tym czasie do użytku w Polsce kolejne elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 58 MW, zwiększając łączną moc turbin w naszym kraju do 476 MW. Ponadto w trakcie budowy miały być kolejne farmy wiatrowe w naszym kraju o łącznej mocy 49 MW.

W ostatnich aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych, które URE przeprowadził w listopadzie i grudniu 2020 r., polski oddział EDPR zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla 5 projektów wiatrowych i PV o łącznej mocy 220 MW, które zostaną oddane do użytkowania w 2022 i 2023 r.

EDPR wypracował w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. przychody na poziomie 1,259 mld EUR wobec 1,364 mld EUR przed rokiem. Zwraca uwagę wysoka EBITDA na poziomie 1074 mld EUR. Zysk netto był niższy w stosunku do wypracowanego w analogicznym okresie przed rokiem – wyniósł 319 mln EUR wobec 342 mln EUR w 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.