Ruszyła budowa ogromnego magazynu energii. Będzie największy w Europie

Ruszyła budowa ogromnego magazynu energii. Będzie największy w Europie
Fotowatio Renewable Ventures

Niedawno w Wielkiej Brytanii został uruchomiony bateryjny, jednogodzinny magazyn energii o mocy 100 MW, który stał się największą tego rodzaju instalacją w Europie. Teraz na Wyspach rozpoczęto budowę jeszcze większego magazynu.

W lipcu pracę dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego rozpoczął magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh, z którego całą energię będzie kupować należąca do grupy paliwowej Shell spółka Shell Energy Europe Limited. Instalacja jest zlokalizowana w Minety w odległości około 100 km na zachód od Londynu.

Projekt został zrealizowany przez dewelopera Penso Power, a finansowanie zapewniły chińskie Huaneng Group oraz CNIC Corporation. Natomiast za dostawę i instalację magazynu odpowiadał chiński Sungrow.

REKLAMA

Magazyn energii w Minety ma świadczyć usługi bilansowania na rzecz operatora brytyjskiej sieci energetycznej. Tego rodzaju instalacje idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

Instalacja zostanie włączona do zarządzanego przez operatora brytyjskiego systemu przesyłowego National Grid ESO mechanizmu o nazwie Dynamic Containment Market, który ma gromadzić dodatkowe zdolności bilansowania szybkich spadków częstotliwości w brytyjskich sieciach. Czas reakcji jednostek objętych mechanizmem DCM musi wynosić maksymalnie jedną sekundę.  


Instalacja będzie przy okazji mogła zarabiać na handlu energią, pobierając ją z sieci w czasie niższych cen, gdy podaż będzie przewyższać popyt i oddając ją w momentach wzrostu zapotrzebowania i wyższych cen. W ten sposób magazyn w Minety przyczyni się również do równoważenia systemu elektroenergetycznego.

Pracą magazynu energii w Minety będzie zarządzać przejęty przez Shella operator jednej z największych europejskich wirtualnych elektrowni – firma Limejump, która zarządza elastycznymi źródłami energii o mocy 400 MW mogącymi zapewnić odpowiednie reakcje na żądanie operatorów sieci. Zagregowana moc we wszystkich źródłach zarządzanych przez Limejump przekracza już 1 GW.

REKLAMA

Teraz na Wyspach rozpoczęła się budowa jeszcze większej jednostki bateryjnej, której pojemność będzie niemal dwukrotnie wyższa od pojemności magazynu w Minety.

W Essex powstanie magazyn energii o mocy 99 MW i pojemności 198 MWh. Inwestycja jest prowadzona przez deweloperów Fotowatio Renewable Ventures i Harmony Energy, którzy mają już na koncie uruchomienie mniejszych magazynów, w których po raz pierwszy w Europie zostały wykorzystane największe bateryjne magazyny energii Tesli – tzw. Megapacki.

Największa inwestycja obu deweloperów została zrealizowana wcześniej w Burgess Hill w West Sussex. System złożony z 28 Megapacków posiada moc 34 MW, a jego pojemność sięga 68 MWh.

Na Megapackach będzie bazować także najnowsza inwestycja obu deweloperów, która jest realizowana w Clay Tye w Essex w południowo wschodniej części Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak inwestycja w Burgess Hill, magazyn w Clay Tye zostanie podłączony do sieci dystrybucyjnej operatora UK Power Networks, który podkreśla, że instalacja będzie wspierać dekarbonizację brytyjskiej energetyki.

Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku, a to, jak bardzo instalacji zdolnych do przechowywania energii potrzebuje brytyjski system energetyczny, pokazuje notowany w ostatnich dniach wzrost cen energii wynikający z gorszych warunków wiatrowych i rosnących cen gazu, który musi uzupełnić miks energii elektrycznej w sytuacji niższej generacji ze źródeł odnawialnych. Wczoraj brytyjski rynek spot odnotował najwyższą cenę w historii. Energia z dostawą na następny dzień w godzinach 19-20 osiągnęła cenę aż 2500 funtów/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.