W Berlinie powstaje największy w Europie magazyn ciepła

W Berlinie powstaje największy w Europie magazyn ciepła
fot. YouTube/EL Etos UT

Vattenfall buduje wielkogabarytowy magazyn ciepła, który według koncernu ma być największym tego rodzaju obiektem w Europie. Jego uruchomienie zaplanowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Szwedzki koncern energetyczny stawia w stolicy Niemiec magazyn ciepła o wysokości 45 metrów i pojemności 56 mln litrów. Będzie on magazynował wodę o temperaturze 98 stopni na potrzeby zaopatrzenia sieci ciepłowniczej.

Magazyn ma wykorzystywać do pracy energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Według informacji podanych przez Vattenfall w czasie wystąpienia nadwyżek energii z wiatru będzie ona przetwarzana na ciepło i magazynowana w buforze. Zbiornik magazynowy może też integrować ciepło z innych procesów przemysłowych, np. ciepło odpadowe ze ścieków.

REKLAMA

400 metrów rurociągu

Budowany przez Vattenfall obiekt jest zlokalizowany przy elektrowni węglowej Reuter-West w Berlinie i będzie połączony z jej systemem „power-to-heat”. Zmagazynowana woda ma docierać do zasobnika za pośrednictwem 400-metrowego rurociągu, który łączy zasobnik z czterema pompami. Jak podkreśla koncern, w trakcie pracy pomp zmienia się stosunek ilościowy między ciepłą a chłodną wodą w zasobniku, ale nie zmienia się całkowita ilość wody.

Z magazynowanego ciepła korzystać będą odbiorcy z Berlina. Woda będzie dostarczana bezpośrednio do miejskiej sieci ciepłowniczej.

REKLAMA

Zbiornik ma maksymalną moc cieplną 200 MW i może być rozładowywany przez 13 godzin.

Vattenfall rozpoczął wstępne napełnianie zbiornika na początku tego miesiąca. Ma ono potrwać około dwóch miesięcy, po czym nastąpi okres testów przed rozpoczęciem komercyjnej eksploatacji w kwietniu 2023 roku.

Jak podaje koncern, jego dział ciepłowniczy w Berlinie zatrudnia około 1,7 tys. osób i dostarcza ciepłą wodę i ogrzewanie do około 1,3 mln mieszkań. Firma Jest właścicielem i operatorem 10 elektrociepłowni i elektrociepłowni, a także 80 małych elektrociepłowni.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.