Holenderski operator testuje magazyny energii

Holenderski operator testuje magazyny energii
Żródło: GIGA Storage

Holenderski operator sieci Liander w ramach współpracy z GIGA Storage rozpocznie testowanie magazynów energii w trzech lokalizacjach. Celem jest poprawienie wydajności holenderskich sieci przesyłowych.

Liander to jeden z głównych operatorów sieci w Holandii obsługujący na co dzień ponad 3,2 mln klientów prywatnych i biznesowych. W jednym ze swoich ostatnich komunikatów operator poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą GIGA Storage zajmującą się budowaniem wielkoskalowych systemów magazynowania energii elektrycznej.

Liander oraz GIGA Storage rozpoczną trzy pilotażowe projekty w Amsterdamie, Alkmaar i Lelystad, których celem będzie poprawa jakości sieci energetycznej, optymalizacja dostaw prądów oraz możliwość przyłączenia do sieci większej liczby odbiorców.

REKLAMA

Sieć obciążona

Głównym problemem, na który wskazuje Liander, jest fakt, że sieć energetyczna jest nierównomierne wykorzystywana. W ciągu doby pojawiają się okresy, w których duża liczba odbiorców (w tym głównie przedsiębiorców) znacząco obciąża sieć, pogarszając jej właściwości użytkowe. Następnie następuje okres „rozprężenia”, w którym duży potencjał sieci jest niewykorzystywany.

W niektórych rejonach Amsterdamu i Alkmaar sieć energetyczna osiąga już maksymalne możilwości. W tych obszarach mają powstać magazyny energii o mocach od 10 do 20 MW, które będą stanowiły dodatkowe bufory mocy do dostarczania energii.

Baterie będą mogły być ładowane w momencie braku maksymalnego obciążenia sieci, aby potem zapobiec powstawaniu wąskiego gardła i wspomóc system w dostarczaniu wystarczającej ilości energii dla odbiorców w regionie Amsterdamu i Alkmaar.

Z kolei w Lelystad występuje problem dotyczący przeciążenia sieci w związku z dużą produkcją energii z farm wiatrowych i słonecznych. W tym rejonie zostanie zaimplementowany przez GIGA Storage magazyn energii o mocy 25 MW, którego zadaniem będzie stworzenie większego bufora dla zielonej energii.

REKLAMA

Czekając na przepisy

Jak wskazuje Linder, holenderskie prawodawstwo energetyczne jest w fazie przystosowywania się do nowej rzeczywistości i uwzględnienia prężnego rozwoju farm wiatrowych, PV oraz wielkoskalowych magazynów energii.

Implementacja tych ostatnich rozwiązań obecnie nie jest łatwa, jednak – jak podkreśla holenderski operator energetyczny – baterie stawiane przez GIGA Storage będą mieć dostęp do niewykorzystywanej przestrzeni sieci elektroenergetycznej, co znacząco przyspieszy proces ich uruchomienia i testowania oraz pozwoli ominąć czasochłonne procedury administracyjne.

W całej Holandii trwa rozbudowa i modernizacja sieci elektroenergetycznej. Pozostali operatorzy sieci inwestują w budowę nowych stacji transformatorowych. Ocenia się, że do końca dekady inwestycje w obszarze unowocześniania holenderskiej sieci elektroenergetycznej przekroczą 30 mld euro.

Te inwestycje powinny odblokować sieć w kontekście wprowadzania nowych mocy z OZE, z czym Holendrzy mają już spore problemy. Więcej na ten temat w artykule: Operatorzy sieci w Holandii odmawiają przyłączania fotowoltaiki.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.