Zamówienie na 1 GWh niepalnych baterii litowo-jonowych na bazie grafenu

Zamówienie na 1 GWh niepalnych baterii litowo-jonowych na bazie grafenu
fot. YouTube/Nanotech Energy

Start-up Nanotech Energy pozyskał zamówienie na 1 GWh swoich grafenowych baterii litowo-jonowych. Zdaniem amerykańskiego producenta jego baterie są bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż tradycyjne baterii li-ion.

Nanotech Energy jest prywatną spółką założoną w 2014 roku przez Jacka Kavanaugha i naukowców z University of California (UCLA). Jej działalność od strony finansowej wspierają m.in. Multiverse Investment Fund oraz Fubon Financial Group.

Jednym z głównych produktów, nad jakim Nanotech Energy pracował od kilku lat, była grafenowa bateria litowo-jonowa. Start-up zastosował w niej opatentowane elektrody z termicznie stabilnym separatorem oraz niepalnym elektrolitem, który – jak twierdzi producent – ma być tani w wytwarzaniu.

REKLAMA

Wykorzystanie chemii litowo-jonowej z dodatkiem grafenu i niepalnego elektrolitu ma w największym jak dotąd stopniu poprawić właściwości elektrochemiczne i bezpieczeństwo baterii, czyniąc ją niepalną.

Specyfikacja niepalnej baterii

Jak czytamy w karcie informacyjnej jednej z niepalnych baterii Nanotech Energy – GOC18650A – ma ona pojemność 2300 mAh i napięcie nominalne 3,7 V. Może pracować w zakresie temperatur od 0 do +45 st. C w trakcie ładowania, od -40 do +60 st. C w trakcie rozładowywania oraz od -20 do +50 w trakcie przechowywania energii. Jej wymiary to 18,4 x 65 mm, produkt waży 44,8 g.

 

REKLAMA

Gęstość grawimetryczna baterii wynosi 215 Wh/kg, a gęstość objętościowa to 557 Wh/l. Producent przewiduje 1200 cykli pracy baterii, po których jej pojemność będzie wynosić 88 proc. Następnie, po 2000 cykli łącznie, pojemność ma spaść do 80 proc.

Jest zamówienie na 1 GWh

Ostatnio Nanotech Energy ogłosił, że dostarczy ponad 1 GWh swoich baterii firmie Smile Energy z siedzibą w Atenach, która jest m.in. dystrybutorem produktów Nanotech Energy w Grecji. Dysponuje również portfelem 300 MW instalacji fotowoltaicznych w Grecji, Bułgarii i Rumunii oraz rozwija magazyny energii o łącznej pojemności 700 MWh w tym samym regionie.

Zamówienie złożone w Nanotech Energy ma umożliwić spółce Smile Energy stworzenie niepalnych systemów magazynowania energii dla domów prywatnych, nieruchomości komercyjnych i sektora morskiego, a jednocześnie rozszerzyć działalność firmy na Bałkany i Bliski Wschód. Ponadto współpraca obu firm ma odegrać kluczową rolę we wspieraniu Grecji i otaczającego ją regionu w podejmowaniu kolejnych działań zmierzających do zapewnienia stabilności infrastruktury energetycznej i ciągłości dostaw energii.

Nowa fabryka

Amerykański Nanotech Energy poinformował niedawno, że zamierza rozbudować swoje zdolności produkcyjne na bazie nowej fabryki Tahoe Reno Industrial Center w stanie Nevada.

Pierwszy z dwóch planowanych budynków ma zapewnić produkcję 2,5 GWh baterii rocznie, z planem dalszej rozbudowy do 15 GWh w ciągu najbliższych kilku lat. Zostanie on otwarty w czwartym kwartale 2022 roku, ale już można składać pierwsze zamówienia na baterie. Ograniczona produkcja rozpocznie się w 2023 roku, a pełna wydajność ma zostać osiągnięta w roku 2024.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.