Soltec zdobywa nowe rynki i podsumowuje rok 2022

Soltec zdobywa nowe rynki i podsumowuje rok 2022
Soltec

Soltec, czołowy polski dystrybutor komponentów PV, zamknął rok 2022 dobrymi wynikami finansowymi. Przez 12 miesięcy firma coraz wyraźniej zaznaczała swoją obecność  na polskim rynku i dynamicznie rozwijała dział eksportu. Minione 12 miesięcy podsumowuje Waldemar Bajbak, CEO i współzałożyciel Soltec, Łukasz Czepiel pełniący funkcję Head of International Business oraz Krzysztof Bukała, Product Manager ds. magazynów energii.

Trudna sytuacja na rynku energii nie przeszkodziła w generowaniu zysków

Wejście w życie nowego systemu rozliczania prosumentów oraz inauguracja czwartej odsłony programu Mój Prąd – to dwa najistotniejsze wydarzenia dla rynku prosumenckiego w ubiegłym roku.

REKLAMA

Po raz pierwszy w ramach Mojego Prądu dotacjami zostały objęte magazyny energii. Soltec jest obecny na tym rynku już od 2009 roku i w ostatnim czasie poczynił kolejne kroki, aby jeszcze bardziej dostosować swoją ofertę do potrzeb inwestora. Jak mówi Waldemar Bajbak, współzałożyciel Soltec:

– Bez rozbudowanej infrastruktury sieci przesyłowej, umożliwiającej magazynowanie energii z OZE, transformacja energetyczna nie może się udać. Dlatego w Soltec od lat dostarczamy naszym klientom technologie, które pozwalają na wzrost autokonsumpcji z prosumenckich instalacji. W ubiegłym roku wprowadziliśmy do naszej oferty szeroką gamę produktów od Kehua Tech, jednego z liderów w tej branży. Nie zamykamy się tylko na jeden sektor. W ostatnich miesiącach rozpoczęliśmy też sprzedaż konstrukcji montażowych dostarczanych przez Budmat oraz wprowadziliśmy na rynek własne elementy konstrukcyjne pokryte powłoką Magnelis®. W naszej ofercie pojawiły również pompy ciepła marki Atlantic. 

CEO firmy Soltec wyjaśnia, w jaki sposób te działania przełożyły się na sytuację finansową firmy.

W niedawno zakończonym roku zwiększyliśmy obrót o 60% w porównaniu z analogicznym okresem. W naszej ocenie jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza z uwagi na rynkowe zawirowania towarzyszące wejściu w życie nowego systemu rozliczania prosumentów, wojnie za naszą wschodnią granicą oraz wyzwaniami logistycznymi związanymi z problemami podażowymi w branży PV – ocenia Waldemar Bajbak.  

Czas magazynów energii w Soltec

Współpraca z Kehua Tech zaowocowała m.in. wprowadzeniem na rynek magazynów energii iStoragE. Bank energii wyróżnia się prostą budową typu All-in-One, czyli falownikiem hybrydowym zintegrowanym z systemem BMS oraz wysokonapięciowymi modułami baterii.

Poszerzenie oferty produktowej oraz doświadczenie Soltec na tym rynku doprowadziło do znaczącego wzrostu sprzedaży magazynów energii.

REKLAMA

W 2022 roku sprzedaliśmy akumulatory o łącznej pojemności ponad 13 MWh i jest to wzrost o 400% rok do roku. Dołożyliśmy do tego falowniki hybrydowe, których skumulowana moc wynosi 18 MW. Ten wynik pokazuje potencjał rynku i chęć prosumentów do magazynowania energii. W mojej ocenie rośnie świadomość coraz większej grupy inwestorów, którzy chcą osiągać większą niezależność energetyczną, tak istotną nie tylko w nowym systemie rozliczania prosumentów, ale i w kontekście przyszłorocznego wejścia w życie taryf dynamicznych – skomentował Krzysztof Bukała, Product Manager ds. magazynów energii w Soltec.

Kilkuset procentowy wzrost sprzedaży magazynów energii odnotowany w Soltec imponuje również w kontekście styczniowych danych dotyczących zainteresowania prosumentów dotacjami z programu Mój Prąd 4.0. Według wyliczeń NFOŚiGW do 13 stycznia 2023 roku tylko 1 348 wniosków dotyczyło instalacji PV wzbogaconej o dodatkowe elementy, w tym magazyny energii. Jest to tylko nieco ponad 4% ze wszystkich złożonych aplikacji.   

Soltec umacnia swoją pozycję w Polsce i wchodzi na nowe rynki

Wzrostowi sprzedaży magazynów energii towarzyszyły dobre wyniki sprzedaży modułów PV oraz falowników sieciowych. W 2022 roku firma dostarczyła panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 125 MW. Do klientów Soltec trafiły także inwertery sieciowe, których zsumowana moc wyniosła 309 MW.  W osiągnięciu takiego wyniku bardzo pomogło nawiązywanie współpracy z największymi producentami tych urządzeń, gwarantujących technologiczną przewagę. Do takich marek zalicza się wspomniana Kehua Tech, oferująca wysokiej klasy falowniki o mocy 250 kW. Jakość tych urządzeń przekonała inwestora budującego farmę PV w Mysłowicach-Dziećkowicach, który zdecydował się na zamówienie 52 sztuk inwerterów. Produkcja z instalacji o mocy 37 MW ma ruszyć wkrótce.

Dobre wyniki sprzedaży na rynku polskim i zdobywane przez lata doświadczenie pozwoliło Soltec rozpocząć ekspansję na rynki europejskie. W realizacji tych celów pomogła obecność na targach m.in. Solar Solutions w Dusseldorfie, Intersolar w Monachium oraz Solar Solutions International w Niderlandach. Między innymi tam udało się nawiązać relacje biznesowe, które pozwoliły dotrzeć do 32 państw.

Od II kwartału 2022 roku rozpoczęliśmy sprzedaż komponentów fotowoltaicznych poza Polskę. Naszym priorytetem są tzw. państwa DACHL, czyli Niemcy, Austria oraz Szwajcaria. Widzimy również bardzo duży potencjał w rynkach wschodzących. Uważnie monitorujemy sytuację w Rumunii, z zainteresowaniem obserwujemy także rozwój branży OZE w państwach regionu bałtyckiego. W przyszłości pokładamy także duże nadzieje w inwestorach z Ukrainy – komentuje Łukasz Czepiel, Head of International Business w Soltec, i dodaje:

– W rok 2023 weszliśmy również z pierwszym biurem zlokalizowanym poza Polską. Nasza placówka mieści się w Monachium i w najbliższym czasie planujemy skompletować tam zespół, który pozwoli profesjonalnie obsługiwać niemieckojęzycznych klientów. W ubiegłym roku Bundestag przyjął nowe cele dotyczące OZE. Według tamtejszych władz branża PV ma rosnąć w tempie 22 GW rocznie. Liczymy, że pomożemy zrealizować te założenia.

Dynamiczny początek roku

W realizacji eksportowych planów z pewnością pomoże systematyczne poszerzanie oferty produktowej. Soltec rozpoczął rok od podpisania umowy na dostawę modułów TW Solar, firmy będącej częścią chińskiego giganta – Tongwei.

Jeszcze w tym kwartale do sprzedaży trafią moduły TW Solar TW MAP-108-H-F o mocach od 400 do 415 W oraz TW MAP-144-H o mocach 550 W i 555 W.

 

artykuł sponsorowany