REKLAMA
 
REKLAMA

Magazynowanie energii cieplnej w skałach. Powstaje fabryka

Magazynowanie energii cieplnej w skałach. Powstaje fabryka
fot. Brenmiller

Izraelska firma Brenmiller może być pierwszą, która zapełni coraz większą lukę na rynku magazynów energii cieplnej. Zamierza wybudować fabrykę magazynów, które do przechowywania energii cieplnej wykorzystują pokruszone skały.

System magazynowania energii cieplnej bGen firmy Brenmiller Energy składa się z trzech głównych elementów: zasobnika energii cieplnej, wymienników ciepła i generatora pary, które wchodzą w skład jednego urządzenia. Magazyn wykorzystuje tłuczeń skalny jako materiał do przechowywania energii cieplnej, zapewniając w ten sposób wysoką wydajność i niskie koszty konserwacji w okresie eksploatacji. Zgromadzone ciepło można następnie przekazać w postaci pary do produkcji energii elektrycznej lub gorącej wody, niezbędnych w procesach technologicznych.

Pierwszy gigafabryka jeszcze w tym roku

Izraelska firma poinformowała, że jeszcze w tym roku zamierza uruchomić linię produkcją o przepustowości od 4 do 5 GW, aby rozpocząć wielkoskalową produkcję swoich magazynów. Jak podaje „PV Magazine”, zakup urządzeń do fabryki został sfinansowany w ramach kredytu w wysokości 7,5 mln euro (około 35 mln zł) udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

REKLAMA

Na razie firma planuje zaopatrywać lokalnych zamawiających z uwagi na wysoki koszt transportu systemu, który wpływa na rentowność biznesu. Jednocześnie Brenmiller planuje już budowę kolejnych fabryk w innych krajach.

Niewątpliwą zaletą systemu ma być niski koszt generowania energii. Jak wylicza producent, przy założeniu, że energia elektryczna dostarczana do zasilenia systemu będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, średni koszt ciepła (LCOH) ma wynosić od 30 do 50 dolarów/MWh (od 126 do 211 zł/MWh).

Brenmiller podaje, że ma już pierwszych bezpośrednich partnerów, m.in. z branży chemicznej spożywczej i tytoniowej, których zapotrzebowanie na ciepło stanowi nawet 70 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. Izraelczycy nie mają jednak możliwości sprzedaży swojej technologii firmom, których zapotrzebowanie na ciepło przekracza 500 st. C. Opracowany system nie jest bowiem w stanie wygenerować ciepła o wyższej temperaturze, potrzebnego np. w branży metalurgicznej.

REKLAMA

Magazyny w produkcji tytoniu

Mówiąc o współpracy Brenmiller z branżą tytoniową, warto dodać, że izraelska firma zawarła umowę z koncernem tytoniowym Philip Morris, który sprzedaje swoje wyroby w ponad 180 krajach na całym świecie.

W ramach umowy ramowej już niebawem w rumuńskim zakładzie Morrisa ma powstać pierwszy magazyn ciepła wykorzystujący kruszywo i technologię Brenmillera. Projekt ma na celu redukcję emisji na znaczną skalę oraz zmniejszenie zależności od gazu ziemnego w zakładzie produkcyjnym. System magazynowania zastąpi istniejący system produkcji pary bazujący właśnie na gazie ziemnym.

Instalacja w Rumunii ma zostać uruchomiona w ostatnim kwartale 2023 i będzie to dopiero zalążek współpracy. Umowa ramowa zakłada bowiem zaopatrzenie w magazyny nawet 40 zakładów produkcyjnych tytoniowego giganta.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

no, ale co tu jest eko, jeśli ta innowacja ma być wykorzystywana do produkcji substancji szkodliwych i uzależniających?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA