Aira rusza z produkcją pomp ciepła w Polsce

Aira rusza z produkcją pomp ciepła w Polsce
Aira

Aira rozpoczyna produkcję pomp ciepła w fabryce we Wrocławiu. W tym samym miejscu jeszcze kilka miesięcy wcześniej inna szwedzka firma – Volvo – produkowała autobusy elektryczne.

Szwedzka Aira ogłosiła rozpoczęcie działalności fabryki pomp ciepła we Wrocławiu. Docelowo w halach o powierzchni 220 tys. m2 ma powstawać nawet 500 tys. pomp ciepła rocznie. W ciągu dekady pracę w fabryce ma znaleźć 2 tys. osób.

Zakład we Wrocławiu wybrano ze względu na wykwalifikowaną kadrę i doskonałe zaplecze, które umożliwia firmie Aira przyspieszenie produkcji – napisała w komunikacie Aira.

REKLAMA

Zaplecze produkcyjne wspomniane w komunikacie szwedzkiej firmy zostało zbudowane przez Volvo. które w ostatnich latach w swojej wrocławskiej fabryce skupiło się na produkcji autobusów elektrycznych, ale ostatnio zdecydowało o zakończeniu działalności w tym obszarze.

Aira została utworzona w ramach szwedzkiej grupy Vargas zaledwie w 2022 r. Do Vargas należy także producent baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii – Northvolt. Jedną z fabryk baterii Northvolt niedawno uruchomiono w Gdańsku. Do szwedzkiej grupy należy także producent magazynów energii Polarium oraz H2 Green Steel, firma, która pracuje nad wdrożeniem zeroemisyjnej produkcji stali.

Pompy ciepła dla 5 mln domów

Zakup wrocławskiej fabryki od Volvo Aira uzgodniła w 2023 r. Inwestycja wyceniona przez Szwedów na 300 mln euro ma im pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest zaopatrzenie w pompy ciepła w ciągu najbliższej dekady 5 mln gospodarstw domowych w Europie.

Dotychczas Aira uruchomiła swoje oddziały w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

– Obecnie domy w całej Europie nadal ogrzewa 130 mln kotłów. To oznacza szansę biznesową. Pompy ciepła znacznie zmniejszają rachunki klientów za ogrzewanie, redukując emisję gazów cieplarnianych. Nasz polski zakład produkcyjny ma kluczowe znaczenie dla tej transformacji – komentuje Martin Lewerth, CEO w Grupie Aira.

Na rozwój produkcji pomp ciepła we Wrocławiu na początku tego roku Aira zebrała od inwestorów w kolejnej transzy finansowania 145 mln euro. Jednocześnie do grona udziałowców szwedzkiej firmy dołączyły fundusze Altor, Kinnevik i Temasek, Burda, Collaborative Fund, Creades, Lingotto, Nesta Impact Investment, a także Statkraft Ventures – fundusz związany z norweską grupą energetyczną Statkraft.

REKLAMA

Oprócz finansowania od międzynarodowych inwestorów na uruchomienie we Wrocławiu produkcji pomp ciepła polski rząd przyznał spółce Aira 15 mln euro.
.

.

Dolny Śląsk zagłębiem pomp ciepła

Wrocławska fabryka firmy Aira będzie jednym z kilku dużych zakładów produkcji pomp ciepła powstających w województwie dolnośląskim.

W Legnicy powstanie zakład Viessmanna, w którym planowana produkcja ma sięgnąć około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja będzie kosztować 200 mln euro. Pracę w fabryce ma znaleźć nawet 3 tys. osób.

Także Bosch poinformował, że wybuduje w województwie dolnośląskim fabrykę pomp ciepła, inwestując niemal 1,2 mld zł. Zakład powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy i rozpocznie produkcję na przełomie 2025 i 2026 r. Do 2027 r. zatrudnienie w nim ma znaleźć około 500 pracowników.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.