Zużycie energii wzrosło najbardziej w tej dekadzie

Zużycie energii wzrosło najbardziej w tej dekadzie
Fot. Asian Development Bank

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2018 roku zużycie energii na świecie zwiększyło się o 2,3 proc., co było najwyższym wzrostem w tej dekadzie i co miało wynikać z dobrego tempa globalnego wzrostu gospodarczego, ale także z rosnącego zapotrzebowania na ciepło i chłodzenie. Ubiegłoroczny wzrost zapotrzebowania na energię to niestety również wyraźny wzrost globalnych emisji CO2.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że w sytuacji rosnącego zużycia energii największy wzrost generacji odnotowały w 2018 roku źródła wytwórcze bazujące na gazie naturalnym, pokrywając 45 proc. ubiegłorocznego wzrostu konsumpcji energii. Gaz miał odegrać przy tym szczególną rolę w zaspokajaniu rosnących potrzeb na energię w USA i Chinach.

W Stanach Zjednoczonych nastąpił największy wzrost zużycia gazu, o 10 proc., od roku 1971, czyli od czasu, kiedy MAE gromadzi takie dane. Odnotowany w USA wzrost konsumpcji gazu w 2018 r. jest porównywalny do całkowitego zużycia gazu w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Chiny, USA i Indie miały odpowiadać razem za około 70 proc. odnotowanego w 2018 r. wzrostu zużycia energii.

Eksperci MAE wskazują przy tym na rosnące zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do chłodzenia i ogrzewania – z powodu odnotowanych w ubiegłym roku rekordowych upałów w niektórych częściach świata oraz ekstremalnych mrozów występujących w innych regionach.

MAE odnotowuje przy tym rosnące zużycie energii elektrycznej, którą określa jako „paliwo przyszłości”. Zużycie energii elektrycznej na świecie w ubiegłym roku zwiększyło się o 4 proc., do poziomu ponad 23 tys. TWh, a udział energii elektrycznej w globalnym zużyciu energii ogółem wyniósł 20 proc.

Przy tym źródła odnawialne odnotowały wzrost wytwarzania o 4 proc., a wytwarzanie energii elektrycznej z OZE zwiększyło się w ubiegłym roku o 7 proc. – najbardziej w tej dekadzie (z czego 40 proc. przypadło na Chiny).

Ubiegłoroczny wzrost produkcji energii elektrycznej z OZE, wynoszący 450 TWh, to mniej więcej tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie Brazylii.  

REKLAMA

Energetyka odnawialna miała przy tym odpowiadać w 2018 roku za 45 proc. ogólnego, globalnego wzrostu wytwarzania energii elektrycznej, a udział OZE w globalnym miksie wytwarzania energii elektrycznej przekroczył 25 proc.

Eksperci MAE odnotowują też wzrost produkcji energii jądrowej, o 3,3 proc., co oznaczało powrót do poziomu wytwarzania sprzed katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie. Ta sytuacja miała wynikać z uruchomienia nowej generacji w Chinach oraz ponownego uruchomienia czterech reaktorów w Japonii.

Mimo wzrostu produkcji energii z zeroemisyjnych źródeł OZE i atomu, odnotowane w 2018 roku wyższe globalne zużycie energii przełożyło się niestety na wyraźny wzrost ubiegłorocznych emisji CO2, które zostały wygenerowane przez energetykę, o 1,7 proc. do poziomu 33 gigaton.

W tym elektrownie węglowe miały wyemitować10 gigaton CO2, odpowiadając przy tym za około 1/3 proc. ubiegłorocznego wzrostu emisji – głównie z powodu uruchamiania nowych bloków węglowych w Azji.

MAE podkreśla, że ubiegłoroczny wzrost zużycia węgla na świecie, wynoszący 0,7 proc., to zasługa wyłącznie Azji, głównie Chin i Indii.

To właśnie na tym kontynencie ma działać obecnie najwięcej elektrowni węglowych, a ich średni wiek wynosi 12 lat wobec okresu eksploatacji przewidzianego na około 50 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.