Pierwszy animator na Towarowej Giełdzie Energii

Pierwszy animator na Towarowej Giełdzie Energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PGE, podpisała umowę z Towarową Giełdą Energii na pełnienie funkcji tzw. animatora i tym samym stała się pierwszym animatorem na TGE w nowej formule animacji.

Umowa podpisana między PGE GiEK oraz TGE obowiązuje od wczoraj i dotyczy animacji na Rynku Terminowym Towarowym energii elektrycznej.

Działalność animatora ma polegać na obowiązkowym składaniu po obu stronach rynku zleceń z określonym spreadem.

REKLAMA

Jak zapewnia TGE, tzw. spready na poszczególnych instrumentach Rynku Terminowego Towarowego określone zostały przez Giełdę na takim poziomie, aby w jak największym stopniu minimalizować koszty uczestników rynku, wynikające z różnic pomiędzy cenami kupna i sprzedaży.

Pozytywnym efektem takiego działania ma być zwiększenie płynności na giełdzie, dzięki czemu podmioty uczestniczące w handlu energią i gazem mają możliwość w każdym momencie sesji na realizację swoich zleceń kupna i sprzedaży po cenach rynkowych.

Towarowa Giełda Energii liczy, że nawiązana współpraca PGE w zakresie animacji przyczyni się do zwiększenia płynności i głębokości rynku terminowego.

REKLAMA

Wierzymy, że wypracowany wspólnie z uczestnikami rynku, pod koniec 2018 r., nowy model animacji zainteresuje swą ofertą także inne podmioty, które w niedługim czasie dołączą do animowania i wspierania płynności rynku terminowego, nie tylko energii elektrycznej, ale również i gazu – komentuje Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych TGE.

Jak informuje TGE, opublikowany w grudniu 2018r. nowy model animacji opiera się trzech filarach.

Pierszy to jednakowa dla wszystkich uczestników rynku oferta, która w zależności od aktywności prowadzonej animacji ma dawać możliwość otrzymania obniżki opłat transakcyjnych i rozliczeniowych (w IRGiT) dla produktów animowanych w wysokości od 50 proc., przez 75 proc., a nawet do 97,5 proc. opłat regulaminowych.

Drugim filarem ma być wysoki poziom zabezpieczeń ograniczających ryzyka rynkowe podmiotów pełniących funkcję animatora rynku – jak na przykład zwiększona ilość dni wolnych, z których animator może skorzystać w ciągu roku, czy też nowo wprowadzony mechanizm „Fast Market“, który dwukrotne rozszerza obowiązujące animatora spready w sytuacjach zwiększonej zmienności cen na animowanych instrumentach,

W końcu trzeci filar to zmniejszenei spreadów pomiędzy zleceniami kupna i sprzedaży składanymi przez animatorów na danym instrumencie, co ma się przyczynić do zwiększenia głębokości rynku, płynności tych instrumentów i większej stabilizacji cen towarów notowanych na Rynku Terminowym Towarowym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.