Dotacja z NFOŚiGW na system optymalizujący zużycie energii

Dotacja z NFOŚiGW na system optymalizujący zużycie energii
NFOŚiGW

W ramach realizowanego przez NFOŚiGW programu „Sokół” firma Mielec Diesel Gaz Sp. otrzyma dotację na realizację projektu „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”. Dofinansowanie pokryje ponad 70 proc. całkowitych kosztów przedsięwzięcia. 

Kwota dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej firmie Mielec Diesel Gaz Sp. z o.o. to ponad 820 tys. zł, przy całkowitym koszcie projektu wynoszącym niecałe 1,2 mln zł.

NFOŚiGW podkreśla, że przedsięwzięcie realizowane w ramach fazy B+R programu priorytetowego „Sokół – Wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych” wpisuje się także w Krajową Inteligentną Specjalizację: KIS 4 – Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii.

REKLAMA

W założeniach projektu przewidziano budowę instalacji wytwarzania i zarządzania mocą, która będzie reagować na rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika na energię elektryczną i cieplną.

Jedną z funkcji pracy urządzenia ma być tworzenie indywidualnych profili zużycia mediów energetycznych przez odbiorców. Połączenie instalacji dostarczającej energię z systemem zarządzania ma ograniczyć ryzyko nieefektywnego korzystania z energii.

Termin zakończenia inwestycji przewidziano na koniec marca 2020 r.

REKLAMA

NFOŚiGW zaznacza, że o ile obecnie są dostępne na rynku różne instalacje kogeneracyjne, które pozwalają na akumulację energii, to projekt firmy Mielec Diesel Gaz zakłada agregację tych urządzeń w jednej instalacji, która będzie nadzorowana przez system optymalizujący ich pracę pod kątem zużycia przez odbiorcę energii elektrycznej i ciepła.

Dzięki temu odbiorcy mają w bardziej świadomy sposób planować pracę własnego źródła, osiągając wyższą efektywnością energetyczną.

Spółka Mielec Diesel Gaz zrealizowała wcześniej z powodzeniem komercjalizację wypracowanego przez siebie wynalazku objętego ochroną patentową (patent PL 222423 – Zespół prądotwórczy, zwłaszcza kogeneracyjny, zasilany ciężkimi gazami odpadowymi o niskiej liczbie metanowej), który otrzymał nagrodę Ministerstwa Środowiska w konkursie „GreenEvo” mającym na celu wyróżnianie polskich innowacyjnych technologii środowiskowych oraz ich promocję.

Mieleckie przedsiębiorstwo zdobyło także złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas POL-ECO SYSTEM 2014 za technologię „VAPOR CHP” zakładającą wykorzystanie gazów odpadowych z odwiertów i przetwórstwa ropy naftowej do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.