3/4 Polaków chce odejścia od węgla

3/4 Polaków chce odejścia od węgla
Greenpeace Polska

76 proc. Polek i Polaków chce zakończenia produkcji energii z węgla w 2030 roku. To wniosek płynący z badania opinii publicznej wykonanego przez Kantar na zlecenie Greenpeace Polska.

Greenpeace Polska podkreśla, że poparcie odejścia od węgla do roku 2030 rośnie – od 69 proc. w listopadzie ubiegłego roku do 76 proc. dzisiaj.

Za odejściem od węgla do tego czasu ma się opowiadać 91 proc. wyborców PO, 91 proc. wyborców Wiosny, 89 proc. wyborców Nowoczesnej, 84 proc. wyborców SLD, 76 proc. wyborców PSL, 65 proc. wyborców Kukiz’15 oraz 55 proc. wyborców PiS.

REKLAMA

Wyborcy wypowiedzieli się jasno. Zdecydowana większość zwolenników największych partii politycznych oczekuje szybkiego odejścia od węgla. Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Odejście od gospodarki opartej na węglu powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace.

Greenpeace podkreśla, że kilka państw Unii Europejskiej, takich jak Belgia i kraje bałtyckie, już teraz nie ma na swoim terenie elektrowni węglowych, a szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego najbrudniejszego z paliw. Zrobiły tak m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Austria czy Portugalia. Ponadto o planie odejścia od węgla debatują na wysokim szczeblu Słowacy i Węgrzy.

REKLAMA

Tymczasem, jak komentuje Greenpeace, w naszym kraju nie ma planów odejścia od węgla, a emisje CO2 rosną. W 2018 roku zwiększyły się o 3,5 proc., podczas gdy średnio w całej Unii Europejskiej zmalały o 2,5 proc.

Z wydanego jesienią ubiegłego roku raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) wynika, że aby zatrzymać katastrofę klimatyczną, do 2030 roku musimy zredukować emisje CO2 prawie o połowę.

Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce to efekt nieodpowiedzialnej polityki rządu w sprawie zmiany klimatu. To duży wzrost, jeśli zauważyć, że przy utrzymaniu takiego trendu emisje Polski w ciągu 20 lat by się podwoiły. Tymczasem Polki i Polacy wyraźnie opowiadają się za ochroną klimatu. Jest wiele spraw, które nas dzielą, ale jest też ta, która nas łączy: poparcie dla szybkiego odejścia od węgla. Politycy nie mogą tego dłużej ignorować – dodaje Marek Józefiak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.