Tauron zasili wielką fabrykę baterii

Tauron zasili wielką fabrykę baterii
Tauron Dystrybucja

Kontrakt na budowę zasilania wewnętrznego w fabryce LG Chem pod Wrocławiem to kolejny etap jednego z największych projektów inwestycyjnych na południu Polski. Trzecia część inwestycji realizowana przez Tauron obejmuje położenie 34 km kabla SN, 10 km światłowodu oraz postawienie 142 słupów oświetleniowych.

Koreański potentat w branży elektronicznej, LG Chem Energy, powierzył spółce Tauron Dystrybucji Serwis wykonanie kolejnego etapu realizacji inwestycji w Biskupicach Podgórnych.

Z LG Chem Energy współpracujemy już drugi rok. Po długich negocjacjach handlowych podpisaliśmy kontrakt na prace związane z doprowadzeniem zasilania do trzech budynków przyszłej fabryki, czyli drugiego etapu rozbudowy kompleksu. W zakresie zleconego zadania było wykonanie linii kablowych SN, ułożenie światłowodu do komunikacji między poszczególnymi halami produkcyjnymi oraz oświetlenia zewnętrznego z oprawami w technologii LED – mówi Krzysztof Kaźmierski, dyrektor ds. sprzedaży w TDS.

REKLAMA

Tauron Dystrybucja Serwis po zrealizowaniu tego kontraktu rozpoczął współpracę przy przygotowaniu zasilania placu budowy oraz infrastruktury podziemnej dla trzeciego etapu rozbudowy.

Jak informuje spółka, w zakresie głównych aspektów nowy kontrakt jest niemalże identyczny jak poprzedni, choć o zupełnie innej skali. W sumie przy realizacji zlecenia zostaną ułożone 34 km kabla SN, 10 km światłowodu oraz postawione 142 słupy oświetleniowe. Koniec prac jest przewidziany na styczeń 2020 roku.

Tauron Dystrybucja Serwis S.A. w 2018 roku zmienił profil działalności na stricte sprzedażowy. W portfolio firmy znajdują się usługi elektroenergetyczne, oświetleniowe oraz innowacyjne produkty e-mobility.

Obecnie oprócz realizacji zadań związanych z przebudową infrastruktury elektroenergetycznej, budową zasilania dla obiektów będących własnością inwestora, prowadzenia eksploatacji stacji SN/nN, wprowadzono do oferty m.in. budowę stacji ładowania aut elektrycznych czy audyty energetyczne.

Do majątku spółki należy infrastruktura oświetleniowa w ponad sześciuset gminach na terenie działania Grupy Tauron, która konsekwentnie jest modernizowana oraz wyposażana w produkty tworzące infrastrukturę smart city.

REKLAMA

Wielka fabryka baterii

W wyniku kolejnej inwestycji realizowanej przez LG Chem pod Wrocławiem będą powstawać zestawy baterii litowo-jonowych dla około 80 tys. samochodów elektrycznych produkowanych co roku w Europie.

Na początku tego roku Komisja Europejska poinformowała o zaakceptowaniu pomocy publicznej przyznanej przez polski rząd LG Chem.  Wysokość pomocy inwestycyjnej dla koreańskiej firmy sięga 36 mln euro. Całkowita wartość inwestycji koreańskiej grupy w wertykalnie zintegrowaną produkcję baterii pod Wrocławiem ma wynieść 325 mln euro.

Początkowo Koreańczycy ogłosili, że zainwestują w fabrykę baterii pod Wrocławiem 1,3 mld zł, tworząc ok. 730 miejsc pracy. Później ogłoszono, że w drugim etapie inwestycje sięgną nawet 4,5 mld zł, a zatrudnienie znajdzie dodatkowo ponad 700 pracowników.

Polski zakład LG Chem już produkuje na pierwszych liniach baterie, które trafiają m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara. Zakład pod Wrocławiem może obecnie produkować w skali miesiąca baterie do około 30 tys. samochodów, a trwa już budowa hal, które pomieszczą kolejne linie produkcyjne.

Ponadto w ciągu 2-3 lat koreańska firma ma zwiększyć potencjał produkcji podwrocławskiej fabryki z około 10 GWh do 70 GWh, a w roku 2021 LG Chem chce produkować w naszym kraju w skali roku baterie do około 1 mln elektryków.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.