Axpo zainwestuje w OZE dzięki zielonym obligacjom

Axpo zainwestuje w OZE dzięki zielonym obligacjom
Urbasolar

Szwajcarska grupa wyemitowała tzw. zielone obligacje o wartości 133 mln franków szwajcarskich. Uzyskane w ten sposób środki ma zainwestować w odnawialne źródła energii. Axpo inwestuje m.in. w farmy fotowoltaiczne, które powstają bez rządowych gwarancji, dzięki prywatnym umowom na sprzedaż energii. Należący do Axpo deweloper Urbasolar finansuje inwestycje w OZE także m.in. poprzez crowdfunding.

Axpo Holding AG wprowadził na szwajcarski rynek kapitałowy 7-letnie zielone obligacje o wartości 133 mln CHF, czyli około 544 mln PLN (kupon 1,002 proc.).

Zielone obligacje to dłużny instrument finansowy, który cieszy się coraz większą popularnością na światowych rynkach kapitałowych. Od zwykłych obligacji różni się tym, że uzyskane z emisji środki przeznaczane są na cele proekologiczne, służące poprawie kondycji środowiska naturalnego.

REKLAMA

Szwajcarska firma zapewnia, że środki uzyskane dzięki emisji obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie projektów w sektorach fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii. Firma działa też w wielu europejskich krajach, handlując energią pochodzącą z OZE i samemu inwestując w źródła odnawialne. Firma zapewnia, że jest największym niezależnym odbiorcą energii odnawialnej w naszym kraju.

Należący od Axpo deweloper odnawialnych źródeł energii Urbasolar buduje elektrownie fotowoltaiczne głównie we Francji, korzystając z rządowych mechanizmów wsparcia w systemie aukcyjnym. Do tej pory firma zagwarantowała sobie sprzedaż energii w tym systemie dla instalacji o mocy ponad 750 MW, z czego 500 MW na zrealizować w ciągu dwóch najbliższych lat.

Kilka tygodni temu Urbasolar poinformował o ukończeniu budowy 10 MW z pakietu 37 elektrowni fotowoltaicznych, na które finansowanie w wysokości 124 mln euro przyznało Credit Agricole. W sumie w ramach tego projektu powstaną elektrownie PV o mocy 143 MW.

Urbasolar ukończył ostatnio budowę m.in. farmy fotowoltaicznej w pobliżu miejscowisoći Nizas – Lézignan-la-Cèbe w departamencie Hérault, na terenie b. kopalni bazaltu. Na obszarze 14,2 ha umieszczono ponad 35 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 11,5 MW, które w skali roku mają produkować 16,2 GWh energii elektrycznej.

Deweloper przejęty przez Axpo w maju 2019 roku buduje farmy PV także bez rządowych mechanizmów wsparcia, bazując wyłącznie na umowach na sprzedaż energii zawartych na rynku.  

REKLAMA

W ten sposób Urbasolar wybuduje m.in. farmy fotowoltaiczne mające produkować energię dla lotnisk w Paryżu. 

Instalacje mające produkować energię dla lotnisk w Paryżu powstaną w departamentach Gard, Var oraz Charente. Moc elektrowni fotowoltaicznych wyniesie w sumie 40 MW i mają one zająć 40 hektarów.

Wszystkie będą produkować w skali roku około 47 GWh energii elektrycznej, co stanowi 10 proc. rocznego zapotrzebowania na energię lotnisk Charles-de-Gaulle, Orly oraz Le Bourget. Wolumen produkowanej energii z PV ma odpowiadać ponadto połowie zużycia energii niezbędnej do oświetlenia paryskich lotnisk.

Deweloper z grupy Axpo finansuje inwestycje w fotowoltaice także poprzez crowdfunding. W ubiegłym roku zebrał w ten sposób 10 mln euro od osób, które stały się udziałowcami realizowanych projektów.

W tym roku Axpo uzyskało zgodę na budowę położonej najwyżej w Europie elektrowni fotowoltaicznej. Wiadomo, że w ramach instalacji realizowanej w Alpach część modułów zostanie umieszczonych na górskiej tamie pod kątem nachylenia 77 stopni, a cześć pod kątem 51 stopni.

Mimo nieoptymalnego nachylenia paneli, mają one wyprodukować więcej energii niż tradycyjne elektrownie PV, w których moduły są umieszczane pod najlepszym kątem.

Więcej o tej inwestycji w artykule: Panele fotowoltaiczne na alpejskiej tamie 2500 m.n.p.m.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.