URE o zmianie miejsca przyłączenia w projekcie aukcyjnym

URE o zmianie miejsca przyłączenia w projekcie aukcyjnym
Fot. Gramwzielone.pl

Urząd Regulacji Energetyki odniósł się do kwestii, która może pojawiać się w projektach odnawialnych źródeł energii, dla których zabezpieczono wsparcie w systemie aukcyjnym i w przypadku których inwestorzy chcą zmienić punkt przyłączenia do sieci.

URE podkreśla w odpowiedzi na pytanie o możliwość zmiany miejsca przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii posiadającej zabezpieczone wsparcie w systemie aukcyjnym, już po wygraniu aukcji, że ta kwestia nie jest regulowana przepisami ustawy o OZE.

Urząd zapewnia, że każdy taki przypadek analizuje indywidualnie, jednak generalna zasada jest taka, że tego rodzaju zmiana nie może powodować zmiany lokalizacji inwestycji, wykraczając poza obszar określony w zaświadczeniu o dopuszczeniu do udziału w aukcji.

REKLAMA

Staramy się akceptować takie wnioski i potrzeby przedsiębiorców, uwzględniając możliwości techniczne przyłączenia instalacji w danym miejscu oraz odbioru wytworzonej energii elektrycznej , ale również względy praktyczne i ekonomiczne realizowanych inwestycji – czytamy w stanowisku URE.

REKLAMA

W najbliższym czasie URE powinien ogłosić terminy zaplanowanych na ten rok aukcji dla OZE. Urząd zgłosił już w tej sprawie harmonogram i regulamin do Ministerstwa Klimatu i powinien podać terminy po uzyskaniu akceptacji MK.

Jednocześnie Urząd prowadzi proces prekwalifikacji, który muszą przejść inwestorzy zainteresowani udziałem w kolejnych aukcjach.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, a także stosownie do postanowień regulaminu aukcji, wytwórcy energii elektrycznej w tzw. nowych lub istniejących instalacjach odnawialnego źródła energii, zainteresowani uczestnictwem w systemie aukcyjnym, są zobligowani do złożenia odpowiednio wniosku o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do aukcji lub deklaracji o przystąpieniu do aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.