Litwini uwolnią ceny energii i zamontują 1,2 mln inteligentnych liczników

Litwini uwolnią ceny energii i zamontują 1,2 mln inteligentnych liczników
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Pierwszy etap uwalniania cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na Litwie rozpocznie się już z początkiem przyszłego roku. Jednocześnie w domach Litwinów będą masowo montowane inteligentne liczniki. Ten proces zostanie w dużej mierze sfinansowany z pieniędzy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zgodnie z regulacjami przyjętymi przez władze Litwy, uwalnianie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w tym kraju rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku. Wówczas ceny energii zostaną uwolnione dla gospodarstw domowych konsumujących w skali roku powyżej 5 MWh energii elektrycznej. Takich odbiorców jest na Litwie około 90 tys., co stanowi 5 proc. ogólnej liczby odbiorców energii w litewskiej „taryfie G”.

Rok później, z dniem 1 stycznia 2022 roku, ceny energii zostaną uwolnione w przypadku gospodarstw domowych konsumujących w skali roku więcej niż 1 MWh energii elektrycznej. Jest ich na Litwie około 720 tysięcy, co stanowi 43 proc. odbiorców zaliczanych do gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ostatni etap uwalniania cen zostanie przeprowadzony z początkiem 2023 roku i obejmie gospodarstwa domowe odbierające rocznie mniej  niż 1 MWh energii elektrycznej. Liczbę takich podmiotów szacuje się na Litwie na 870 tysięcy, co stanowi 52 proc. odbiorców zaliczanych do gospodarstw domowych.

Wyjątkiem w procesie uwalniania cen energii będą gospodarstwa domowe zaliczane do tzw. odbiorców wrażliwych. W ich przypadku, niezależnie od zużycia energii, ceny zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2023 r.

Opłaty za dystrybucję energii będą nadal regulowane, uwolniona zostanie jedynie cena energii stanowiąca w przypadku litewskich gospodarstw domowych przeciętnie 48 proc. kosztów zużycia energii.

Nowelizacja litewskiego prawa energetycznego zakłada także utworzenie internetowej platformy, która ułatwi dostęp do informacji na temat rynku energii i dostępnych ofert.

Jednocześnie wraz z uwalnianiem cen energii Litwini zapowiedzieli wprowadzenie inteligentnych liczników, podkreślając, że ich zastosowanie umożliwi odbiorcom energii lepszy dostęp do danych o zużyciu energii, a to pozwoli na bardziej optymalny dobór sprzedawcy energii.

Teraz Europejski Bank Inwestycyjny poinformował o przyznaniu finansowania litewskiej grupie energetycznej Ignitis, które zostanie wykorzystane na inwestycje w wymianę liczników, a także na budowę inteligentnych sieci energetycznych.

REKLAMA

Umożliwi to pożyczka od EBI w wysokości 110 mln euro, z której zostanie sfinansowana wymiana liczników starszego typu na liczniki inteligentne, a także projekty z zakresu cyfryzacji sieci energetycznych, gromadzenia i zarządzania danymi płynącymi z systemu energetycznego.

Założono, że Ignitis wymieni w sumie 2/3 wszystkich liczników na Litwie. Pierwszy etap wymiany ma się rozpocząć na początku przyszłego roku i  potrwa do 2023 roku. Zostanie w nim zainstalowanych 1,2 mln inteligentnych liczników.

Liczniki będą montowane u odbiorców, którzy zużywają w skali roku przynajmniej 1 MWh energii elektrycznej i którzy dzięki nim uzyskają narzędzie do analizy swojego zużycia i zwiększania swojej efektywności energetycznej.

Nowe urządzenia mają zapewnić zdalny odczyt, informacje o bieżącej konsumpcji w czasie rzeczywistym, a nawet mają się komunikować z urządzeniami w domach odbiorców energii.

To kolejne pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które pozyskuje Ignitis. Wcześniej litewska grupa energetyczna otrzymała z EBI finansowanie warte 190 mln euro na budowę instalacji kogeneracyjnej w Wilnie, a także 258 mln zł na budowę farmy wiatrowej w Polsce, która powstaje już na terenie województwa pomorskiego i której projekt Ignitis kupił po zabezpieczeniu przez poprzedniego dewelopera wsparcia w systemie aukcyjnym.

Litewski rząd podkreśla, że uwolnienie cen energii dla gospodarstw domowych wynika z unijnych zobowiązań, które nakładają na kraje Unii Europejskiej obowiązek przeprowadzenia takiego procesu. Wcześniej wykonały go pozostałe państwa bałtyckie. Estonia uczyniła to już w 2013 roku, a Łotwa poszła w jej ślady w roku 2015.

Litwini mają już za sobą uwolnienie cen energii dla przedsiębiorstw. Ten proces był również wdrażany stopniowo, podobnie jak będzie to teraz przebiegać w przypadku gospodarstw domowych. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.