Ważna inwestycja energetyczna w południowo-zachodniej Polsce

Ważna inwestycja energetyczna w południowo-zachodniej Polsce
Andrzej Napierski, IDS-BUD S.A.

Prace związane z budową nowej i modernizacją istniejącej linii 400 kV MikułowaCzarna zostały zakończone w terminie. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy rozruch próbny linii, a także niezbędne próby napięciowe i obciążeniowe. Do końca roku planujemy zgłosić linię do użytkowania zapewnia Andrzej Napierski, prezes firmy IDS-BUD S.A., która odpowiada za wykonanie tej inwestycji.

Obszar, na którym powstała nowa linia, obejmuje 11 gmin województwa dolnośląskiego: Sulików, Siekierczyn, Lubań, Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Złotoryja, Krotoszyce, Męcinka, Legnickie Pole i Ruja.

Przewody elektryczne zostały zawieszone na 233 słupach kratowych znajdujących się na odcinku ponad 99 km. Do ich powstania zużyto ponad 5,6 tys. ton stali, zaś do budowy fundamentów – ponad 20 tys. m3 betonu i ponad 100 tys. elementów prefabrykowanych. Dodatkowo na odcinku 33 km w gminach Ruja, Prochowice, Ścinawa i Lubin nastąpiła gruntowna modernizacja istniejącej linii 400 kV.

REKLAMA

Nowo budowana infrastruktura zastąpi funkcjonującą od ponad 50 lat linię 400 kV Mikułowa–Czarna. To jeden z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Linia zapewnia dostawy energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów do około 3 mln odbiorców w południowo-zachodniej Polsce. Nowa linia zostanie zgłoszona do użytkowania po przeprowadzeniu niezbędnych napięciowych i obciążeniowych, a także pomiarach pola elektromagnetycznego i hałasu.

REKLAMA

Po zgłoszeniu do użytkowania nowego przebiegu stara linia zostanie zdemontowana. Demontaż linii potrwa około 6 miesięcy.

Inwestorem linii 400 kV Mikułowa–Czarna są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka będąca operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce.

Liderem konsorcjum odpowiedzialnego za wykonanie inwestycji jest IDS Energetyka Sp. z o.o. – spółka należąca do IDS-BUD S.A., która do tej pory odpowiadała za budowę m.in. linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk Bis–Granica RP dla PSE SA, Terminala Naftowego w Gdańsku dla PERN „Przyjaźń” S.A. czy Laboratorium Centralnego CEZAMAT dla Politechniki Warszawskiej. Członkiem konsorcjum jest Enprom HVL sp. z o.o. – spółka należąca do grupy Enprom.

– Rozpoczęte w czwartym kwartale 2018 roku roboty budowlane przebiegły zgodnie z założonym harmonogramem. Budowa linii najwyższych napięć jest ogromnym wyzwaniem, zarówno pod względem technologicznym i organizacyjnym, jak również społecznym. Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i ich wysokich kwalifikacjach, a także dzięki zaufaniu, które zbudowaliśmy w relacjach ze wszystkimi interesariuszami – od przedstawicieli inwestora, przez samorządy i lokalne społeczności, po uczestników konsorcjum i firmy podwykonawcze – mogliśmy sprawnie przeprowadzić jedną z kluczowych inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego południowo-zachodniej Polski  komentuje Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.