Resort klimatu chce zmienić zasady naliczania opłaty mocowej

Resort klimatu chce zmienić zasady naliczania opłaty mocowej
Michał Kurtyka

Według koncepcji forowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowy system naliczania opłaty mocowej ma promować odbiorców, którzy utrzymują niewielkie wahania zużycia energii elektrycznej w ciągu doby.

Nowa formuła naliczania opłaty mocowej, która ma zostać zaproponowana w nowelizacji ustawy o rynku mocy, była jednym z głównych tematów przeprowadzonej w tym tygodniu rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Jak zapewnia szef resortu klimatu i środowiska, nowy system ma promować odbiorców, którzy utrzymują niewielkie wahania zużycia energii i w ten sposób przyczyniają się do stabilizowania systemu elektroenergetycznego, co jest celem rynku mocy.

REKLAMA

Nowe rozwiązanie ma być obecnie przedmiotem prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska i jak zapewnia ten resort, będzie odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, zwłaszcza przez tzw. odbiorców energochłonnych.

MKiŚ podkreśla, że podczas rozmowy ministra Kurtyki z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej potwierdzono, że nowa propozycja naliczania opłaty mocowej nie będzie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Jednocześnie Ministerstwo Klimatu ma wycofać dotychczas procedowany przez KE wniosek dotyczący notyfikacji ulg dla przemysłu energochłonnego w ramach rynku mocy.

Opłata mocowa została wprowadzona na rachunki odbiorców energii z początkiem tego roku. W przypadku gospodarstw domowych jest stawką miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej i płatną za dany punkt poboru energii.

Poziom opłaty mocowej na 2021 roku wynosi: dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł; dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł; dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł; a dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wynosi 0,0762 zł/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.