Rząd obniży podatki za energię

Rząd obniży podatki za energię
KPRM

W ramach ogłoszonej dzisiaj przez premiera tzw. tarczy antyinflacyjnej, obniżone mają zostać podatki doliczane do rachunków za energię elektryczną i gaz. Odbiorcy energii elektrycznej mają ponadto otrzymać tzw. dodatek branżowy.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj plan złagodzenia wzrostu kosztów energii elektrycznej i gazu, z którym muszą liczyć się odbiorcy końcowi.

Ma to zostać osiągnięte poprzez całkowite zniesienie akcyzy na energię elektryczną z obecnego poziomu 5 zł/MWh, a także poprzez zmniejszenie stawki podatku VAT od energii elektrycznej i gazu.

REKLAMA

Stawka podatku VAT od energii elektrycznej na rachunkach odbiorców końcowych ma zostać obniżona z obecnego poziomu 23 proc. do 5 proc. Taka stawka ma obowiązywać w okresie od stycznia do marca 2022 roku.

Z kolei stawka VAT doliczana do gazu konsumowanego przez odbiorców końcowych ma spaść z 23 proc. do 8 proc. i taki poziom ma obowiązywać również w pierwszym kwartale przyszłego roku.

REKLAMA

Przewidziano ponadto tzw. dodatek branżowy, który ma dodatkowo złagodzić wpływ wzrostu cen energii elektrycznej na portfele gospodarstw domowych. Ma on wynieść w zależności od dochodu gospodarstwa od 400 zł do 1150 zł.

Obniżki podatków mają objąć ponadto paliwa stosowane w transporcie. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. ich zakup ma zostać zwolniony od podatku od sprzedaży detalicznej. Według rządowych szacunków, obniżka powinna wynieść około 20 groszy na litrze.

Ponadto przewiduje się obniżenie stawki akcyzy przy zakupie paliwa do minimalnego poziomu, który dopuszcza prawo unijne. Minimalna akcyza zgodnie z przepisami UE wynosi około 1613 zł za 1000 litrów benzyny oraz około 1482 zł za 1000 litrów diesla.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.