Resort skarbu ogłasza boom inwestycyjny w polskiej energetyce

Resort skarbu ogłasza boom inwestycyjny w polskiej energetyce
Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu. Foto: MSP

{więcej}Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik poinformował, że poziom obecnie realizowanych inwestycji w nowe bloki energetyczne oznacza boom inwestycyjny, który napędza całą gospodarkę. Przedstawiciel MŚP dodał, że do 2020 r. państwowe koncerny energetyczne zainwestują w sumie 60 mld zł. 

– Od kilku lat realizujemy program intensywnych inwestycji w energetykę. Pozwala nam to z większym spokojem rozpatrywać rożne scenariusze wydarzeń na Wschodzie – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa, który otworzył panel dyskusyjny „Inwestycje w sektorze energii” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Bezpieczeństwo energetyczne to klucz do rozwoju gospodarczego państwa.  Możemy śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce, napędzającym całą gospodarkę – dodał przedstawiciel resortu skarbu (za MŚP). 

REKLAMA

Jak informuje resort skarbu, łączna moc trzech wielkich elektrowni w Jaworznie, Opolu i Kozienicach, które budują Tauron, PGE i Enea to prawie 4 tys. MW, a nowe bloki pozwolą na zapewnienie dostaw prądu dla około 7 mln gospodarstw domowych. Resort skarbu podaje ponadto, że od 2007 r. w Polsce powstały nowoczesne elektrownie konwencjonalne i niekonwencjonalne o łącznej mocy ok. 1700 MW, a zdolności magazynowania gazu wzrosły w tym czasie o ponad 1 mld m3, a w 2014 r. sięgną 2,2 mld m3. W ostatnich 7 latach powstało również około 1,2 tys. km gazociągów.

REKLAMA

Ministestwo Skarbu Państwa dodaje, że dzięki inwestycjom w konwencjonalne moce wytwórcze powstanie kilka tysięcy bezpośrednich miejsc pracy i dziesiątki tysięcy pośrednich. Do 2020 roku spółki z udziałem skarbu państwa zainwestują w sektor elektro-energetyczny ok. 30 mld zł, a w szeroko rozumianą energetykę 60 mld zł.
 

gramwzielone.pl / Ministerstwo Skarbu Państwa