J. Piechociński: efektywność energetyczna drogą do rozwoju kraju

J. Piechociński: efektywność energetyczna drogą do rozwoju kraju
Janusz Piechociński/materiał prasowy Ministerstwa Gospodarki

{więcej}Podczas wtorkowej debaty w Ministerstwie Gospodarki, w której udział wziął m.in. duński następca tronu książę Fryderyk oraz wicepremier Janusz Piechociński, rozmawiano o oszczędności energii i jej efektywnym wykorzystywaniu.

Uczestnicy debaty w resorcie gospodarki przekonywali, że efektywność energetyczna to najlepsza droga do rozwoju kraju oraz wzrostu konkurencyjności gospodarki. Jako przykład kraju, w którym ten sposób myślenia się sprawdził przedstawiono Królestwo Danii.


Uczestniczący w debacie wiceminister gospodarki Janusz Piechociński wskazał Danię jako wzór rozwoju zielonej gospodarki i powiedział, że chociaż w Polsce zużywa się znacznie więcej węgla niż w Danii, to mamy takiej same cele, jeśli chodzi o efektywne wykorzystanie energii oraz rozwój oszczędnych technologii.
REKLAMA
REKLAMA

Głos w debacie zabrał także sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej prof. Krzysztof Żmijewski, który stwierdził, że Polska chce wzorować się na Danii, jeśli chodzi o efektywne wykorzystywanie energii. Profesor Żmijewski dodał jednocześnie, że wymaga to czasu, ponieważ Dania budowała swoją efektywność przez 70 lat, a Polska buduje ją dopiero od 20 lat.

– Budowanie obecnie w Polsce niezbędnych elementów infrastruktury, jak np. linii energetycznych idzie znacznie wolniej niż w czasach, gdy były budowane na zachodzie Europy. Wtedy reguły gry były inne, można było w większym stopniu niszczyć środowisko, czego dziś robić nie wolno i czego Polska robić nie chce. Europa musi więc nas zrozumieć, że idzie to wolniej – zaznaczył Krzysztof Żmijewski (za PAP).
 

Wizytujący w Polsce książę Fryderyk spotkał się także wczoraj z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Podczas spotkania prezydent wyraził chęć współpracy z Danią w obszarze energetyki. Chociaż specjalnością Duńczyków jest energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, Bronisław Komorowski stwierdził, że potencjalnym polem współpracy dla Polski i Danii w obszarze energetyki jest węgiel. Czytaj więcej na ten temat: B. Komorowski: węgiel polem do współpracy Polski i Danii.

Jutro na portalu Gramwzielone.pl ukaże się obszerniejsza relacja z dzisiejszej konferencji w Ministerstwie Gospodarki. 

gramwzielone.pl/ za PAP