NFOŚiGW daje 1 mld zł na inteligentne liczniki

NFOŚiGW daje 1 mld zł na inteligentne liczniki
Energa Operator

W połowie tego miesiąca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie pierwszy nabór w programie priorytetowym „Elektroenergetyka Inteligentna infrastruktura energetyczna”, z którego operatorzy sieci będą mogli pozyskać dofinansowanie na montaż nawet 3,8 mln inteligentnych liczników.

Jak podkreśla Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nowy program to propozycja dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy będą mogli otrzymać dotacje na zakup i instalację u odbiorców końcowych liczników zdalnego odczytu energii oraz na modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do użytkowania tych nowoczesnych urządzeń pomiarowych. 

Celem nowego programu, wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest rozwój infrastruktury energetycznej, który pozwoli na wielostronną komunikację wszystkich stron dystrybucji energii elektrycznej przy pomocy tzw. inteligentnych liczników (AMI) wraz z towarzyszącą infrastrukturą informatyczną i zarządczą.

REKLAMA

Chodzi o optymalizację pracy sieci w Polsce, sprawniejszą i szybszą obsługę na rynku energii elektrycznej oraz umożliwienie zastosowania mechanizmów DSR (Demand Side Response), czyli czasowej redukcji poboru mocy przez odbiorców energii, aby dzięki temu wspierać stabilne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego.

Kto skorzysta 

Pieniądze na realizację programu pochodzą z wdrażanego przez Unię Europejską Funduszu Modernizacyjnego, z którego mają być finansowane inwestycje związane z transformacją energetyczną w krajach wcześniej zależnych w dużej mierze od energetyki opartej na węglu. Do naszego kraju z Funduszu Modernizacyjnego może trafić nawet około 20 mld zł.

REKLAMA

Beneficjentami nowego programu będą operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego (OSD) w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne.

Przewidziane są dla nich bezzwrotne dotacje na działania związane z zakupem inteligentnych liczników AMI (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych) oraz ich instalacją i dostosowaniem infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej lub technicznej wymaganej do prawidłowego funkcjonowania urządzenia u odbiorcy końcowego. Dotacja może też pokryć koszty oprogramowania, w tym systemów pomiarowych i zdalnego odczytu (do 100 proc. kosztów kwalifikowanych).

Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie ciągłym, do wyczerpania przygotowanej puli pieniędzy.

Wskaźnik osiągnięcia celu programu priorytetowego „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna” zostanie wyrażony liczbą zainstalowanych liczników zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej. Według założeń ma ona wynieść co najmniej 3,8 mln zainstalowanych liczników. Projekt będzie realizowany do roku 2025, przy czym podpisywanie umów powinno zakończyć się do końca 2024 roku, a wydatkowanie środków – do końca 2025 roku.

Jest to jeden z programów finansowanych z Funduszu Modernizacyjnego, do których wdrożenia przygotowuje się NFOŚiGW. Więcej na temat pozostałych programów w artykule: Miliardy do wydania z Funduszu Modernizacji. Na co można dostać dofinansowanie?.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.