Rząd przyjął nowelizację Prawa energetycznego i ustawy o OZE

Rząd przyjął nowelizację Prawa energetycznego i ustawy o OZE
KPRM / flickr cc

Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Tego, co zawierają regulacje przyjęte przez Radę Ministrów, nie dowiemy się z projektu, który powinien pojawić się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Informacje na jego temat na razie pochodzą z komunikatu wydanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Z komunikatu KPRM dowiadujemy się, że projektowane zmiany obejmują zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii.

REKLAMA

Rada Ministrów ocenia, że „dziś obligo wprowadza duże problemy płynności na rynku”, a w perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych”.

Przygotowane przez rząd przepisy mają umożliwić odbiorcom końcowym uzyskanie dostępu do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych.

Celem przedmiotowej nowelizacji jest zapewnienie przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobody w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Projekt nie wprowadza zakazu handlu na giełdzie energii, ale wprowadza szerszy wachlarz możliwości sprzedaży energii elektrycznej. Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej” – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA

W informacji na temat nowych regulacji KPRM zapewnia, że projektowane przepisy przyczynią się ponadto do optymalizacji kosztów sprzedaży energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa energetyczne. Ma to być możliwe dzięki ograniczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczeń oraz depozytów, których obowiązek utrzymania wiąże się z obrotem giełdowym.

Ponadto nowe przepisy mają zakładać zaostrzenie kar za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych polegających m.in. na manipulacji rynkowej.

Po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o OZE powinien trafić do parlamentu.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.