Apple ułatwi poddostawcom przejście na OZE

Apple ułatwi poddostawcom przejście na OZE
fot. Apple

Amerykański producent elektroniki, który zapewnia, że od 2020 roku jego globalna działalność korporacyjna jest neutralna pod względem emisji CO2, mobilizuje firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw Apple do obniżenia emisyjności. Koncern przygotował dla swoich poddostawców kilka propozycji, które mają im pomóc w osiągnięciu tego celu.

Apple wezwał firmy ze swojego globalnego łańcucha dostaw do obniżenia emisyjności do roku 2030. Zamierza współpracować z dostawcami w całym łańcuchu wartości w celu przyspieszenia dekarbonizacji działalności związanej z powstawaniem produktów sygnowanych marką Apple.

Koncern będzie wymagał od swoich poddostawców raportowania postępów w przechodzeniu na zieloną energię i redukcji emisji CO2.

REKLAMA

Walka ze zmianami klimatycznymi pozostaje jednym z najpilniejszych priorytetów Apple – zadeklarował Tim Cook, prezes zarządu koncernu. – Cieszymy się na dalszą współpracę z naszymi dostawcami, dzięki której do 2030 roku łańcuch dostaw Apple stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.  

Szkolenia dla dostawców

Jak podaje Apple, dotychczas ponad 200 dostawców firmy, reprezentujących ponad 70 proc. bezpośrednio współpracujących firm, zobowiązało się do wykorzystywania w swojej działalności zielonej energii, pochodzącej z wiatru lub słońca, na wszystkich etapach produkcji powiązanej z Apple. Najwięksi partnerzy produkcyjni, m.in. Corning Incorporated, Nitto Denko Corporation, SK hynix, STMicroelectronics, TSMC i Yuto, zobowiązali się do zasilania produkcji dla Apple w 100 proc. energią odnawialną.

Apple pomaga dostawcom w wypełnianiu podjętych zobowiązań na rzecz klimatu, oferując bezpłatne szkolenia online (e-learning) oraz szkolenia na żywo w ramach swojego programu Czystej Energii. W tym roku w szkoleniach stacjonarnych wzięło udział ponad 150 przedstawicieli dostawców.

Koncern planuje utworzyć pierwszą publiczną platformę szkoleniową w obszarze OZE i redukcji emisji, która ma być dostępną bezpłatnie dla przedsiębiorstw z różnych branż.

REKLAMA


Zielona aktywność koncernu

Jak podaje Apple, koncern od 2015 roku zmniejszył emisję CO2 o 40 proc., między innymi dzięki poprawie efektywności energetycznej swoich zakładów i biur oraz projektowaniu niskoemisyjnemu. Firma od 2018 roku zasila wszystkie swoje biura, sklepy detaliczne i centra danych w 44 krajach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a jej dostawcy wprowadzili do sieci ponad 10 GW czystej energii na całym świecie.

W ciągu najbliższych kilku lat Apple zamierza pozyskać energię odnawialną w ilości wystarczającej do zasilania wszystkich urządzeń firmy w USA. Na początku tego roku koncern ogłosił nowe projekty w zakresie OZE w Stanach Zjednoczonych i Australii. Planowane inwestycje mają łącznie wprowadzać do sieci 3000 GWh energii ze źródeł odnawialnych w skali roku.

Plany producenta elektroniki nie ograniczają się do USA. W ramach swojego zaangażowania w dekarbonizację koncern planuje zaangażować się w budowę dużych projektów słonecznych i wiatrowych w Europie – o mocy 30–300 MW.

System operacyjny analizujący miks energetyczny

Klienci koncernu Apple w Stanach Zjednoczonych mogą uczestniczyć w procesie zmniejszania śladu węglowego iPhone’a. Udostępniona w tym miesiącu w systemie iOS 16 funkcja Clean Energy Charging ma analizować źródła energii elektrycznej w przewidywanych okresach ładowania i optymalizować je pod kątem wykorzystania energii z OZE.

Apple dołączyło do sieci CoolClimate Network Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – organizacji badawczej wspierającej jednostki i organizacje w przechodzeniu na działalność niskoemisyjną. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.