Za dwa tygodnie mija ważny termin dla odbiorców energii elektrycznej

Za dwa tygodnie mija ważny termin dla odbiorców energii elektrycznej
fot. Pawel Czerwinski/Unsplash

Skorzystanie w 2023 roku z energii elektrycznej w maksymalnej cenie 785 zł/MWh wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia. Obowiązek ten dotyczy jednostek samorządu terytorialnego, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także podmiotów świadczących podstawowe usługi użyteczności publicznej. Termin mija 30 listopada.

Oświadczenie uprawniające do skorzystania z gwarantowanej ceny energii na poziomie maksymalnie 785 zł/MWh należy złożyć do swojego sprzedawcy energii. Dopuszczalna jest forma papierowa oświadczenia (można je też przesłać pocztą) lub elektroniczna – plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź podpisem zaufanym. Jednostki uprawnione mają czas na złożenie dokumentu do końca listopada 2022 r. 

Możliwość zastosowania ceny energii w wysokości 785 zł/MWh wprowadzona została ustawą z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ta gwarantowana cena maksymalna energii elektrycznej będzie stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi, wśród których znajdują się podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

REKLAMA

 

Wzór oświadczenia określony został w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Został on także zamieszczony na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Pomoc dla gospodarstw domowych z urzędu

Wskazana ustawa określa również maksymalną cenę energii elektrycznej – na poziomie 693 zł/MWh – dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (gospodarstwa domowe, w których są osoby z niepełnosprawnością),
  • 3 MWh (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy).

Do momentu przekroczenia wskazanych limitów odbiorcy w gospodarstwach domowych korzystać będą z energii elektrycznej po cenach „zamrożonych” na poziomie cen z 2022 roku – co gwarantuje ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Po przekroczeniu limitów obowiązywać będzie cena energii na poziomie maksymalnie 693 zł/MWh. 

Korzystanie z tych uprawnień dla ogółu gospodarstw domowych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. Oświadczenia do swojego sprzedawcy energii będą musiały jednak złożyć gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w przyszłym roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh. Termin na złożenie tego dokumentu to 30 czerwca 2023 r. (wzory oświadczeń będą dostępne u sprzedawców energii).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.