IEA: Do 2027 roku fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie

IEA: Do 2027 roku fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie
fot. Unsplash

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport z szacunkami dotyczącymi rozwoju odnawialnych źródeł energii przez najbliższe 5 lat. W tym czasie na świecie ma przybyć tyle mocy w OZE, ile w ciągu ostatnich 20 lat. Według IEA źródła odnawialne wyprzedzą węgiel.

Jak podkreśla Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) w swoim raporcie „Renewables 2022”, światowy kryzys energetyczny w sposób bezprecedensowy zwiększył znaczenie odnawialnych źródeł energii. Według wyliczeń IEA w latach 2022–2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2400 GW (tyle wynosi dziś cała moc energetyki Chin). Prognoza ta o 30 proc. przekracza szacunki Agencji sprzed roku.

Odnawialne źródła energii już wcześniej szybko się rozwijały, ale globalny kryzys energetyczny sprawił, że weszły w nadzwyczajną nową fazę jeszcze szybszego wzrostu, ponieważ kraje starają się wykorzystać ich zalety w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – skomentował Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

REKLAMA

W ciągu najbliższych 5 lat świat ma dodać tyle energii odnawialnej, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Jest to wyraźny przykład tego, jak obecny kryzys energetyczny może być historycznym punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bardziej bezpiecznego systemu energetycznego – dodał Birol.

OZE w czołówce

Według raportu w ciągu najbliższych 5 lat źródła odnawialne będą odpowiadać za ponad 90 proc. globalnego rozwoju rynku energii elektrycznej, wyprzedzając węgiel. Już na początku 2025 roku OZE mają stać się największym źródłem energii na świecie.

Prognoza IEA dla Europy mówi o dwukrotnie większej mocy dodanej w OZE w okresie 2022–2027 niż w poprzednim 5-leciu. Jeszcze szybszy rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej  wymagałby wdrożenia szeregu regulacji przez państwa członkowskie UE, w tym usprawniających i skracających terminy wydawania pozwoleń, ulepszających projekty aukcji i wzmacniających systemy zachęt do instalowania fotowoltaiki.

W szacunkach IEA dla roku 2022 dla Europy odnotowano 30-proc. wzrost nowych mocy elektrowni OZE w stosunku do zeszłorocznej prognozy. Największe zmiany zanotują Niemcy (50-proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku) i Hiszpania (60-proc. wzrost).

REKLAMA

Poza Europą zwiększenie mocy w OZE w najbliższych 5 latach napędzać mają głównie Chiny, Stany Zjednoczone i Indie. Przyjęty w Państwie Środka ostatni plan 5-letni zakłada, że w latach 2022–2027 Chiny będą odpowiadać za prawie połowę przyrostu mocy w energetyce odnawialnej na świecie.

Najszybszy wzrost w PV

Jak szacuje IEA, globalna moc zainstalowana w fotowoltaice ma się niemal potroić w okresie 2022–2027, rosnąc o 1500 GW, co sprawi, że PV stanie się największym źródłem energii na świecie pod względem zainstalowanej mocy.

Eksperci Agencji prognozują przyspieszenie instalacji paneli słonecznych na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, co pozwoli zmniejszyć rachunki za energię. Rynek rozproszonego PV może osiągnąć 170 GW rocznego przyrostu do 2027 roku.

Z kolei globalna moc elektrowni wiatrowych ma się podwoić w okresie objętym prognozą, przy czym projekty morskie będą odpowiadać za 1/5 wzrostu. Wiatr i słońce będą stanowić łącznie ponad 90 proc. nowej mocy w energetyce odnawialnej, która zostanie dodana w ciągu najbliższych 5 lat.

W latach 2022–2027 zwiększyć ma się także globalny popyt na biopaliwa. Szacunki IEA mówią o wzroście na poziomie 22 proc. W największym stopniu przyczynią się do tego Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Indonezja i Indie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.