Enel X Polska z kontraktami DSR na kilkaset megawatów

Enel X Polska z kontraktami DSR na kilkaset megawatów
Jacek Misiejuk

Spółka Enel X Polska, oferująca usługi redukcji popytu na energię (Demand Side Response), w ostatniej aukcji na rynku mocy zakontraktowała dostawę 721 MW. Firma podkreśla, że w ten sposób zwiększa możliwości zapewnienia długoterminowych przychodów dla aktywnych odbiorców energii.

Enel X, firma należąca do włoskiej grupy energetycznej Enel, za pośrednictwem swojej spółki Enel X Polska uzyskała na aukcji rynku mocy w naszym kraju kontrakty na dostawę 721 MW mocy w ramach usługi Demand Side Response (DSR) z dostawą w 2027 roku.

Według wstępnych wyników opublikowanych przez operatora systemu przesyłowego – PSE – Enel X utrzymał w Polsce pozycję lidera DSR o największym udziale w liczbie megawatów w okresie ośmiu lat (20212027).

REKLAMA

Bezpieczeństwo dostaw energii

DSR pomaga utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w kraju poprzez wykorzystanie gotowości odbiorców energii w sytuacji wzrostu zapotrzebowania. – DSR pozostaje opłacalnym sposobem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym poprzez bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury – komentuje Jacek Misiejuk, prezes zarządu Enel X Polska.

– To technologia korzystna dla wszystkich, pozwalająca Polsce na włączenie do systemu energetycznego większej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie daje możliwość zrekompensowania konsumentom części wzrostu kosztów energii w dobie wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, opartym na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i zmiennymi cenami paliw – dodaje Jacek Misiejuk.

REKLAMA

Enel X świadczy usługi DSR na polskim rynku od 2017 roku i od tego czasu odnotowuje stały wzrost liczby klientów. Pod koniec listopada spółka z powodzeniem przetestowała swoje nowe jednostki rynku mocy DSR na 2023 rok, dzięki czemu łączny zasób 546 MW mocy w 320 firmach jest gotowy do zapewniania rezerw mocy od początku przyszłego roku.

Skuteczna reakcja na deficyt mocy

We wrześniu Enel X i jego klienci skutecznie zareagowali na pierwszy w historii od czasu uruchomienia rynku mocy krytyczny deficyt mocy, pomagając zabezpieczyć system elektroenergetyczny przed blackoutem, czyli pozbawieniem odbiorców dostępu do energii elektrycznej.

Enel X szacuje, że udział DSR w szczytowym zapotrzebowaniu systemowym kraju podwoi się w latach 20212027 do 5,2 proc., co pokazuje wzrost znaczenia tego mechanizmu jako zasobu rezerw mocy dla systemu energetycznego. DSR ułatwia również integrację energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych z sieciami elektroenergetycznymi.

Enel X zarządza łączną mocą redukcji zapotrzebowania wielkości 8,2 GW i 65 MW magazynów energii w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji oraz Oceanii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.