Dodatek elektryczny w podwyższonej wysokości będzie wymagać zaświadczenia

Dodatek elektryczny w podwyższonej wysokości będzie wymagać zaświadczenia
Pixabay

Z projektu rozporządzenia określającego wzór wniosku o dodatek elektryczny wynika, że osoby chcące go uzyskać w podwyższonej wysokości będą musiały dołączyć dodatkowy dokument. Z dodatku elektrycznego mogą skorzystać gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania energię elektrycznąz wyjątkiem m.in. prosumentów.

Jedna z regulacji przyjętych pod koniec ubiegłego roku, mających na celu ochronę odbiorców przed wzrostem kosztów energii, zakłada wprowadzenie dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną – może to być bojler elektryczny lub pompa ciepła.

Wysokość dodatku elektrycznego może wynieść 1000 zł lub 1500 zł w przypadku zużycia ponad 5 MWh energii elektrycznej w 2021 roku w tym samym miejscu zamieszkania.

REKLAMA

Z dodatku elektrycznego nie mogą skorzystać prosumenci. Mimo że poprawkę zakładającą objęcie nim prosumentów zgłosił Senat na etapie prac w parlamencie, nie uzyskała ona większości w Sejmie i ostatecznie posiadanie domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej uniemożliwia uzyskanie dodatku.

Dodatek elektryczny nie będzie ponadto przysługiwać odbiorcom, którzy z pozytywnym efektem złożyli wniosek o wypłatę dodatku węglowego oraz dodatków do innych paliw niż węgiel.

Konieczny dokument od sprzedawcy energii

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego, kierując go jednocześnie do konsultacji mających potrwać tylko do 5 stycznia.

Jak tłumaczy resort klimatu, rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia w minimalnym stopniu różnią się od dotychczasowego wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego, a wzór powtarza rozwiązania zawarte we wzorach wniosku o wypłatę dodatku osłonowego oraz węglowego.

Zmieniony wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego w podwyższonej wysokości 1500 zł zakłada dołączenie do tego wniosku: 1) rozliczenia z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną lub 2) zaświadczenia wydanego przez to przedsiębiorstwo potwierdzającego, że zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 roku wyniosło więcej niż 5 MWh.

Wzór wniosku jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska uprawnionych do uzyskania dodatku elektrycznego jest około 800 tys. gospodarstw domowych, a koszty związane z jego wypłatą mogą sięgać 1 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.