Spółka z rynku OZE wchodzi w atom

Spółka z rynku OZE wchodzi w atom
Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy

Respect Energy, wiodący europejski operator i sprzedawca energii odnawialnej, oraz operator jądrowy EDF podpisały umowę o współpracy dotyczącej wyłącznego wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce na bazie technologii SMR NUWARD. Pierwszy mały reaktor modułowy SMR w naszym kraju ma pomóc w dekarbonizacji gospodarki i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Respect Energy i EDF rozpoczną teraz wspólnie proces oceny określonych, nowych (greenfield) lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania przedsięwzięcia.

Plan na nowe elektrownie

REKLAMA

Partnerstwo pomiędzy Respect Energy a EDF, największym operatorem jądrowym na świecie, odpowiedzialnym za rozwój technologii SMR NUWARD, świadczy o zaangażowaniu EDF w realizację europejskiej strategii jądrowej dotyczącej budowy nowych elektrowni, w której europejskie rozwiązanie SMR koncernu stanowi uzupełnienie jego oferty budowy reaktorów EPR dla Polski.

EDF potwierdził niedawno swoją ofertę opartą na technologii EPR, mającą na celu wsparcie ambicji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zakładającego stworzenie mocy do 9 GWe energii jądrowej do 2043 roku.

Dzięki wielkoskalowym reaktorom z rodziny EPR uzupełnionym o mały reaktor modułowy SMR NUWARD operator EDF przygotował kompletną ofertę, która pomoże zdekarbonizować polską gospodarkę i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

REKLAMA

Na drodze do suwerenności energetycznej

– Współpraca z EDF – największym na świecie operatorem jądrowym – pozwoli nam zarówno wspierać transformację energetyczną  w Polsce, jak i przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na bezpieczną energię elektryczną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding. – Podpisując umowę o wyłącznej współpracy, rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego reaktora SMR w naszym kraju, co pomoże nam w dekarbonizacji polskiej gospodarki i poszerzy nasz rosnący portfel aktywów zeroemisyjnych – dodaje.

– Dzięki tej umowie ruszamy z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce, przyczyniając się do zapewnienia jej suwerenności energetycznej i przejścia na niskoemisyjne, zrównoważone środki produkcji energii elektrycznej – mówi Vakisasai Ramany, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.