PGE Dystrybucja stawia na podziemne linie kablowe

PGE Dystrybucja stawia na podziemne linie kablowe
PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja prowadzi strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania sieci średniego napięcia (SN). Do 2026 roku planuje zwiększyć udział podziemnych linii kablowych na terenie swojego działania do minimum 30 proc. W tym celu spółka nabyła pierwszą w Polsce tej klasy maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią.

Łączna długość linii energetycznych na terenie działania spółki PGE Dystrybucja przekracza 380 tys. km, w tym 115 tys. km stanowią linie SN. Spółka dostarcza nimi energię do ponad 5,6 mln odbiorców na terenie wschodniej i centralnej Polski. Już teraz na obszarze PGE Dystrybucji jest blisko 26 tys. km skablowanych sieci średniego napięcia, co stanowi blisko 22,5 proc. SN należących do spółki. 

Od czterech lat spółka realizuje program kablowania sieci średniego napięcia.

REKLAMA

 Do 2026 roku planujemy przekroczyć 30 proc. udziału podziemnych sieci. Oznacza to, że w ciągu 3 lat na naszym obszarze dystrybucyjnym skablujemy ponad 9 tys. km sieci, przy jednoczesnym demontażu ponad 7 tys. km istniejących linii napowietrznych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

5 km kabli na dzień

Na potrzeby tego przedsięwzięcia spółka kupiła pierwszą w Polsce specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie. – Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli – dodaje Dąbrowski.

REKLAMA

Większa niezawodność

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej maszyny do kablowania nie tylko skróci się czas realizacji inwestycji, ale też zmniejszy się ingerencja w otoczenie dzięki zastosowaniu metody układania kabli pod ziemią bez konieczności tworzenia wykopów.

Przebudowa sieci napowietrznej na kablową wyeliminuje konieczność prowadzenia cyklicznych zabiegów konserwacyjnych związanych z eksploatacją sieci napowietrznej, takich jak wycinka gałęzi i drzew w obrębie linii. Realizowany program kablowania zwiększa niezawodność i pewność pracy sieci, zapewniając tym samym ciągłość dostaw energii elektrycznej do odbiorców, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.