Drony w energetyce odnawialnej. Kolejny innowacyjny start-up na GreenTechCamp.pl 2014

Drony w energetyce odnawialnej. Kolejny innowacyjny start-up na GreenTechCamp.pl 2014
Foto: Trojfazowy.pl

Czy w branży energetyki odnawialnej można wykorzystać drony? Polska firma Trojfazowy.pl już to robi. Trojfazowy.pl będzie kolejnym uczestnikiem organizowanej przez portal Gramwzielone.pl konferencji GreenTechCamp.pl 2014, która odbędzie się we Wrocławiu w dniu 14 listopada 2014 r. Firma Trojfazowy.pl podczas GreenTechCamp.pl 2014 zaprezentuje innowacyjne rozwiązanie mające na celu wykorzystanie dronów do diagnostyki farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także sieci energetycznych. 

Portal Gramwzielone.pl zakwalifikował do udziału w GreenTechCamp.pl 2014 kolejną firmę, która podczas konferencji zaprezentuje swój pomysł i będzie ubiegać się o tytuł GreenTechCamp.pl 2014 WINNER – najciekawszego rozwiązania w polskiej branży zielonej energii. 

Założona przez studentów Politechniki Warszawskiej spółka Trojfazowy.pl pracuje nad dronami wyposażonymi w kamery termowizyjne, które posłużą do diagnostyki farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także sieci energetycznych. Firma ma już na koncie pierwsze pomyślnie zrealizowane projekty. 

REKLAMA

Rozwój technologii oraz coraz bardziej zawansowane konstrukcje dronów pozwalają na stosowanie ich w coraz to nowszych zastosowaniach. Dzięki udoskonalonym konstrukcjom bezzałogowe statki powietrzne mogą przenosić masy rzędu kilkunastu kilogramów, co pozwala na montaż różnego rodzaju aparatury pomiarowej i wykorzystanie dronów w celu diagnostyki infrastruktury energetycznej. Szczególnym obszarem, w którym w najbliższych latach drony mogą znaleźć bardzo szerokie  zastosowanie jest energetyka odnawialna w szczególności fotowoltaika i energetyka wiatrowa – zapewnił portal Gramwzielone.pl Karol Bielecki, współtwórca firmy Trojfazowy.pl, który podczas GreenTechCamp.pl 2014 opowie o innowacyjnej technologii wykorzystania dronów do diagnostyki infrastruktury energetycznej. 

– Wszystkie urządzenia energetyczne muszą być poddawane okresowym badaniom i kontroli. W przypadku paneli fotowoltaicznych jedną z metod diagnostyki jest wykorzystanie termowizji. Pomiar rozkładu temperatury poszczególnych ogniw pozwala na wykrycie uszkodzonych wafli krzemowych, których temperatura jest znacznie podwyższona w porównaniu do tych działających prawidłowo. Gorące punkty tzw. hot-spoty powstają w wyniku uszkodzeń podczas procesu produkcyjnego, transportu lub w efekcie przepływu przez zacienione ogniwa prądu wstecznego. Skutkiem występowania hot spotów jest pogorszenie sprawności całego panelu fotowoltaicznego, a w skrajnym przypadku pożarów – temperatura hot spotu może sięgać nawet 250 stopni Celsjusza – informuje portal Gramwzielone.pl przedstawiciel firmy Trojfazowy.pl i dodaje:

– Typowa diagnostyka farmy fotowoltaicznej o mocy przekraczającej kilkaset kilowatów w piku polegająca na obchodzie serwisanta z kamerą termowizyjną jest stosunkowo czasochłonnym procesem zajmującym kilka godzin. Wykorzystując drony z dedykowanymi urządzeniami pomiarowymi i oprogramowaniem możemy skrócić czas diagnostyki do kilkudziesięciu minut. Start, lot po zaprogramowanej trasie oraz lądowanie w wyznaczonym miejscu może odbywać się automatycznie za naciśnięciem jednego przycisku. Zastosowanie kamer termowizyjnych połączonych z modułem GPS  pozwala na stworzenie w trakcie lotu drona mapy z rozkładem temperatur modułów fotowoltaiczny. Pomiar wykonywany jest radiometrycznie co oznacza, że na termogramie możemy odczytać temperaturę w dowolnym punkcie, a także zlokalizować miejsce po współrzędnych GPS. Warto nadmienić, że podczas pomiaru termowizyjnego jednocześnie wykonywane jest zdjęcie wizyjne.

Skrócenie czasu diagnostyki termowizyjnej elektrowni fotowoltaicznej pozwala na zwiększenie częstotliwości wykonywania tego typu pomiarów, a co za tym idzie na szybszą lokalizacje usterek i zwiększenie niezawodności całej elektrowni.

W przypadku turbin wiatrowych drony mogą zostać wykorzystane do oceny stanu technicznego łopat, pylonu oraz gondoli. W większości przypadków dokonuje się oglądu zewnętrznego turbiny z ziemi i z gondoli. 

Tego typu diagnostykę wykonuje się po wyładowaniach atmosferycznych, które wystąpiły w pobliżu turbiny. Drony w połączeniu z urządzeniami pomiarowymi są w stanie zredukować czas tego typu diagnostyki z kilku godzin do kilu dziesięciu minut przy zapewnieniu znacznie bardziej dokładnych oględzin poszczególnych elementów niż ogląd z ziemi.

Bezzałogowe statki powietrzne dopiero zaczynają być wykorzystywane w branży energetycznej i przemysłowej. Dotychczas były stosowane przede wszystkim w wojsku i przez fotografów. Energetyka odnawialna jest prężnie rozwijającą się dziedziną. W przypadku dużych obiektów jak np. farmy fotowoltaiczne rozciągające się na dużych powierzaniach, zastosowanie dronów ma bardzo wiele zalet, nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze ale zapewniają dokładne wyniki wielu pomiarów bez konieczności angażowania ludzi w prace w trudnodostępnych lub , jak w przypadku wysokich turbin wiatrowych, niebezpiecznych miejscach.   

REKLAMA

Trojfazowy.pl to kolejna polska innowacyjna firma z branży zielonej energii, która została zakwalifikowana i zaproszona przez Gramwzielone.pl do prezentacji swojego pomysłu podczas GreenTechCamp.pl 2014. 

GreenTechCamp.pl 2014 to premierowa edycja pierwszego w Polsce spotkania innowacyjnych firm z polskiej branży zielonych technologii, która odbędzie się we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii w dniu 14 listopada 2014 r. Organizatorem GreenTechCamp.pl 2014 jest portal Gramwzielone.pl.

Do udziału w GreenTechCamp.pl 2014 zapraszamy wszystkie osoby i firmy zainteresowane innowacyjnymi rozwiązaniami, które powstają w polskiej branży zielonych technologii. Tematyka konferencji obejmuje zwłaszcza technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, elektrycznej motoryzacji, inteligentnych sieci czy oprogramowania i aplikacji dla branży zielonych technologii. 

Podczas GreenTechCamp.pl 2014 zostaną zaprezentowane wybrane przez Gramwzielone.pl pomysły polskich firm realizujących innowacyjne rozwiązania, które mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej branży energetyki odnawialnej.

Zgłoszenia pomysłów będą weryfikowane przez Gramwzielone.pl, a do ich zaprezentowania zostaną zaproszeni autorzy najciekawszych rozwiązań, z których uczestnicy konferencji GreenTechCamp.pl 2014 wybiorą najciekawszy pomysł w polskiej branży czystych technologii. Jego autorzy zostaną nagrodzeni tytułem GreenTechCamp.pl 2014 WINNER. Nagrodą będzie darmowa reklama na portalu Gramwzielone.pl i możliwość spotkania z potencjalnymi inwestorami.

GreenTechCamp.pl 2014 to wydarzenie non profit. Celem organizatora – portalu Gramwzielone.pl – jest promocja idei energetyki odnawialnej oraz młodych polskich firm pracujących nad najciekawszymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą zrewolucjonizować rozwój rynku zielonej energii.

Wśród partnerów/uczestników GreenTechCamp.pl 2014, którzy potwierdzili swój udział, są: fundusz inwestycyjny SpeedUp, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii/Politechnikę Wrocławską, Instytut Energetyki Odnawialnej, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, DARR SA, portal Wroclaw.pl, Centrum Technologii Energetycznych/Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość, PNO Consultants oraz polski oddział funduszu KIC InnoEnergy.

Więcej informacji o konferencji GreenTechCamp.pl 2014 na stronie www.greentechcamp.pl

kontakt: biuro@gramwzielone.pl