"DGP": rząd nie da zarobić Kowalskiemu na własnym prądzie

"DGP": rząd nie da zarobić Kowalskiemu na własnym prądzie
Suntech press

W artykule poświęconym ustawie o OZE „Dziennik Gazeta Prawna” ocenia, że jej aktualny projekt to „gwóźdź do trumny energetyki obywatelskiej i ukłon w stronę koncernów węglowych”.

Przy okazji komentarza dotyczącego publicznego wysłuchania projektu ustawy o OZE, które odbyło się w poniedziałek, „DGP” zauważa, że projekt ustawy spotyka się z falą krytyki m.in. za zaproponowane w nim wsparcie dla producentów energii w mikroinstalacjach OZE. 

Zgodnie z obecnymi zasadami wsparcia dla tego typu inwestorów, które znajdują kontynuację w projekcie ustawy o OZE, prosument może sprzedać zakładowi energetycznemu wyprodukowaną przez siebie energię po cenie 80% średniej ceny rynkowej energii z roku poprzedniego. 

REKLAMA
REKLAMA

„DGP” cytuje konstytucjonalistę Roberta Rybskiego z Fundacji ClientEarth, który ocenił, że ten przepis narusza zasadę równości, ingeruje w prawa majątkowe i stanowi formę wywłaszczenia i dlatego powinien zostać usunięty z projektu ustawy. 

ClientEarth zamierza zaskarżyć znajdujący się w obecnej wersji Prawa energetycznego zapis ograniczający cenę sprzedaży energii z mikroinstalacji prosumenckich do Trybunału Konstytucyjnego. Sama Fundacja nie ma jednak legitymacji do złożenia skargi do TK. 

Link do artykułu

gramwzielone.pl