Chiny liderem inwestycji w OZE. Ile wydają na zieloną energię?

Chiny liderem inwestycji w OZE. Ile wydają na zieloną energię?
Suntech press

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) przedstawił dane na temat wartości inwestycji w sektorze OZE, które realizują liderzy globalnego rynku zielonej energii. 

Liderem przedstawionego przez BNEF rankingu w zakresie wartości inwestycji w energetykę odnawialną są Chiny. Inwestycje tego kraju w sektorze zielonej energii w III kwartale br. wyniosły 19,9 mld dolarów – głównie dzięki rozwojowi sektora fotowoltaicznego. W poprzednim kwartale inwestycje w chińskiej branży fotowoltaicznej wyniosły 12,2 mld dol. i były wyższe aż o 63% w ujęciu rok do roku. Szacuje się w całym 2014 r. Chińczycy zainstalują ok. 13 GW nowych instalacji fotowoltaicznych. 

Inwestycje na drugim największym rynku zielonej energii – w Japonii – w III kwartale br. wyniosły 8,6 mld dol. – także głównie za sprawą inwestycji w sektorze fotowoltaicznym.

REKLAMA

Dane o wartości inwestycji w sektorze OZE w Europie obrazują z kolei trend spadkowy. W III kwartale br. inwestycje w europejskim sektorze zielonej energii wyniosły w sumie 8,8 mld dol., podczas gdy w III kwartale 2013 r. było to 12,2 mld dol. 

REKLAMA

Wartość inwestycji na rynku zielonej energii w USA w ubiegłym kwartale wyniosła natomiast 7,3 mld dol. i była wyższa o 1,6 mld dol. w ujęciu rok do roku. 

W sumie wartość inwestycji na globalnym rynku czystej energii w III kwartale br. Bloomberg New Energy Finance oszacował na 55 mld dolarów, co jest wartością o 12% wyższą w porównaniu do III kwartału 2013 r. 

Wartość inwestycji w III kwartale br. była jednak niższa w porównaniu do II kwartału br., w którym zainwestowano – według BNEF – w sumie ok. 65,2 mld dol. 

W pierwszych trzech kwartałach br. wartość inwestycji na globalnym rynku zielonej energii przekroczyła 175 mld dol. 

gramwzielone.pl