Kościół Anglii rezygnuje z inwestowania w paliwa kopalne

Kościół Anglii rezygnuje z inwestowania w paliwa kopalne
Christopher Craig, flickr cc

Kościół Anglii dołącza do grona inwestorów, którzy zapowiedzieli wycofanie swoich funduszy z inwestycji w branże związane z wydobyciem i eksploatacją paliw kopalnych.

Kościół Anglii zapowiedział, że zrezygnuje z inwestowania w koncerny związane z ropą naftową czy węglem. Chodzi o sprzedaż udziałów wartych 12 mln funtów, które zainwestowano w firmy związane z branżą węglową i naftową. Kościół Anglii zapowiedział też, że nie będzie inwestować w przedsięwzięcia, w których dochody z paliw kopalnych przekraczają 10%.

Tym samym kolejna instytucja dołącza do grona inwestorów, którzy zapowiedzieli wycofanie swoich funduszy z biznesu związanego z paliwami kopalnymi. Deklarowanym przez nich powodem takich decyzji jest chęć walki z globalnym ociepleniem.

REKLAMA
REKLAMA

– Zmiany klimatu są już rzeczywistością. Kościół ponosi moralną odpowiedzialność za mówienie i działanie na rzecz środowiska i sprawiedliwości dla najbiedniejszych, którzy są najbardziej narażeni na zmiany klimatu – Bloomberg cytuje jednego z doradców Kościoła Anglii.

Kościół Anglii to już kolejna instytucja na Wyspach, która opowiada się przeciwko inwestycjom w paliwa kopalne. Wcześniej wycofanie swoich środków z inwestycji w ropę czy węgiel zapowiedziały fundusze związane z Uniwersytetem w Glasgow czy brytyjskim dziennikiem The Guardian, które wycofają z paliw kopalnych w sumie 800 mln funtów.

Podobne decyzję podjęło już około 200 instytucji na całym świecie – w tym kalifornijski Uniwersytet Stanforda czy The Rockefeller Brothers Fund, który zbudował swoje imperium na zyskach z handlu ropą. 

gramwzielone.pl