Panasonic wejdzie na europejski rynek magazynów energii

Panasonic wejdzie na europejski rynek magazynów energii
Fot. Laineema, flickr cc

Panasonic zapowiedział wejście ze swoimi produktami na europejski rynek domowych magazynów energii. Japoński gigant rzuca w ten sposób wyzwanie Tesli, która także zapowiada ekspansję ze swoimi zestawami baterii w Europie… i z którą Panasonic wspólnie buduje w USA ogromną fabrykę tego rodzaju urządzeń.

W pierwszej kolejności Panasonic będzie sprzedawać swoje domowe magazyny energii w Niemczech, czyli na największym europejskim rynku tego rodzaju produktów, których zakup jest  tam w dodatku dotowany w ramach rządowych subsydiów. Więcej na ten temat: Niemcy: 35% więcej magazynów energii z dopłatą

Konkurent Panasonica na tym rynku – amerykańska Tesla – zapowiedział, że rozpocznie sprzedaż swoich magazynów energii Powerwall w Niemczech w ostatnim kwartale br.

REKLAMA

Obie firmy bazują na technologii litowo-jonowej. Panasonic zresztą dostarcza Tesli baterie, które są wykorzystywane w jej samochodach.

Ponadto, obie firmy realizują też wspólnie projekt powstającej w amerykańskim stanie Nevada ogromnej fabryki baterii, która ma kosztować około 5 mld dolarów i w której ma powstawać 500 tys. zestawów baterii rocznie.

Sam Panasonic na przełomie maja i czerwca br. – niedługo po zaprezentowaniu przez Teslę domowego magazynu energii Powerwall – poinformował o rozpoczęciu przyjmowania zamówień na jego domowe magazyny energii w Australii, gdzie ich sprzedaż ma ruszyć w ostatnim kwartale br.

REKLAMA

Panasonic zapewnia, że wykorzystanie oferowanych w Australii, bazujących na technologii litowo-jonowej magazynów energii o pojemności 8 kWh i mocy 2 kW pozwoli australijskim gospodarstwom domowym na podwojenie konsumpcji własnej energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne – z około 30% do 60%.

Australia to pierwszy zagraniczny rynek, na którym japońska firma będzie oferować swoje zestawy do magazynowania energii. Wszystko wskazuje, że kolejnym mają być Niemcy, a w dalszej kolejności Wielka Brytania i Francja.

Celem Panasonica jest osiągnięcie do 2018 r. przychodów na rynkach magazynów energii poza Japonią na poziomie 83 mln dolarów.

Do Tesli i Panasonica w walce o powstający w Europie rynek domowych magazynów energii mogą dołączyć wkrótce inni potentaci, którzy pracują nad taką technologią – w tym chiński producent paneli fotowoltaicznych Trina Solar, koreański LG czy niemieckie Daimler i Bosch.

Ten ostatni zapowiedział ostatnio, że w celu rozwoju technologii magazynowania energii przejmie kalifornijski start-up Seeo, który pracuje nad bateriami zawierającymi nikiel, kobalt i aluminium.  

Z kolei Panasonic rozważa inwestycję w firmę Younicos – niemieckiego producenta rozwiązań do magazynowania energii, który ma już na koncie pierwsze, duże projekty wdrożeń magazynów energii o łącznej mocy około 100 MW, a który teraz chce poszukać dodatkowego kapitału na swój rozwój. 

gramwzielone.pl