Szwecja chce być krajem wolnym od paliw kopalnych. Stawia na OZE

Szwecja chce być krajem wolnym od paliw kopalnych. Stawia na OZE
Fot. Stefan Lins, flickr cc

Szwecja ma być jednym z pierwszych krajów, które uwolnią się od zapotrzebowania na paliwa kopalne. Mają do tego prowadzić inwestycje w czyste technologie. Szwedzkie władze właśnie zdecydowały, że będą wspierać badania, a także producentów zielonej energii znacznie większymi funduszami niż do tej pory.

Obecnie miks energetyczny Szwecji w zakresie energii elektrycznej już w 2/3 bazuje na czystych technologiach. Szwedzkie władze zadeklarowały, że będzie to 100%. Nie podały jednak daty, kiedy ma do tego dojść. Póki co podjęto jednak decyzję o znaczącym zwiększeniu budżetu na finansowanie czystych technologii i generacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Tylko w przyszłym roku szwedzkie władze chcą przeznaczyć na realizację tego celu kwotę około 546 mln dolarów (4,5 mld koron). Sztokholm zakłada m.in. wsparcie energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, a także technologii magazynowania energii.

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje Bloomberg, tylko w przypadku fotowoltaiki finansowanie na generację za pomocą tego źródła ma wzrosnąć około ośmiokrotnie – do poziomu około 390 mln koron rocznie w latach 2017-19. W sumie szwedzkie władze zdecydowały o przeznaczeniu na fotowoltaikę funduszy rzędu 1,4 mld koron.

Dodatkowo 50 mln koron rocznie Szwedzi mają przeznaczać na badania z zakresu magazynowania energii, 10 mln koron – na rozwój technologii smart grids, a 1 mld koron na termomodernizację starych budynków. 

gramwzielone.pl