Tylko BOŚ w drugim naborze dla banków w programie Prosument

Tylko BOŚ w drugim naborze dla banków w programie Prosument
Foto. Gramwzielone.pl

W drugim naborze wniosków dla banków chcących wziąć udział w programie Prosument zgłosił się tylko jeden bank. Podobnie jak w pierwszym naborze przeprowadzonym na przełomie 2014 i 2015 r. wniosek o udział w kolejnej edycji programu złożył tylko BOŚ Bank.

Do tej pory w programie Prosument, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE i którego budżet wynosi 800 mln zł, do NFOŚiGW wpłynęło ponad 4,3 tys. wniosków o łącznej wartości ponad 244,7 mln zł.

Fundusze, które NFOŚiGW wydał już na realizację Prosumenta na podstawie umów zawartych z BOŚ Bankiem, wojewódzkimi funduszami i samorządami, to ponad 208,2 mln zł.

REKLAMA

Od BOŚ Banku, który był do tej pory jedynym bankiem realizującym program Prosument, a jak wskazuje efekt kolejnego naboru, ta sytuacja na razie się nie zmieni, NFOŚiGW przyjął wnioski dotyczące 3,6 tys. instalacji o wartości 157 mln zł.

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl rzecznik NFOŚiGW Magdalena Skłodowska, ostatnio Fundusz wypłacił BOŚ Bankowi kolejną transzę środków w wysokości 40 mln zł. Dzięki temu BOŚ będzie mógł wypłacić środki w ramach kolejnych wniosków, które przyjął od potencjalnych beneficjentów programu Prosument.

Obecnie BOŚ Bank nie prowadzi naboru wniosków i realizuje wnioski przyjęte do końca lipca br. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy kolejny nabór wniosków, a tą datę BOŚ uzależniał od efektów kolejnego naboru dla banków, który NFOŚiGW zakończył 30 września br.

Teraz wiadomo, że BOŚ może być jedynym bankiem realizującym Prosumenta – przynajmniej do zrealizowania przez NFOŚiGW kolejnego naboru dla banków.

REKLAMA

Oprócz ścieżki bankowej, fundusze w ramach programu Prosument są dystrybuowane za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz gmin.

W przypadku WFOŚiGW w pierwszym naborze umowy z NFOŚiGW podpisało 7 funduszy z  Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Gdańska, Olsztyna, Rzeszowa i Torunia.

Jak podaje NFOŚiGW, w tym wypadku otrzymał 760 wniosków o łącznej wartości 50,6 mln zł.

W drugim naborze wniosków z WFOŚIGW umowę na dofinansowanie z NFOŚiGW podpisały fundusze ze Szczecina i Olsztyna, które na realizację Prosumenta otrzymają kolejne środki w wysokości odpowiednio 50 mln zł i 10 mln zł. Obecnie udział w drugim etapie Prosumenta negocjuje jeszcze m.in. WFOŚiGW z Gdańska.

W przypadku gmin, dla których NFOŚiGW prowadzi ciągły nabór wniosków, wpłynęło do tej pory 12 wniosków, z czego podpisano 9 umów na sumę 28,2 mln zł.

Więcej informacji o programie Prosument w zakładce: Program „Prosument”. Bieżące informacje

gramwzielone.pl