Uwagi do projektu rozporządzenia nt. cen referencyjnych dla aukcji na 2016

Uwagi do projektu rozporządzenia nt. cen referencyjnych dla aukcji na 2016
Foto: Gramwzielone.pl (c)

Ministerstwo Gospodarki opublikowało listę uwag zgłoszonych przez firmy i instytucje reprezentujące branżę OZE do pierwszego projektu rozporządzenia dotyczącego cen referencyjnych dla aukcji na 2016 r., który MG zaprezentowało w połowie września br.

Zaproponowane przez resort gospodarki we wrześniu br. maksymalne ceny za sprzedaż energii w aukcjach (ceny referencyjne) zostały skrytykowane przez branżę OZE jako zbyt niskie i nieuwzględniające rzeczywistych kosztów inwestycyjnych.

Pisma z uwagami do pierwszego projektu rozporządzenia ws. cen referencyjnych do aukcji w 2016 r. wniosło kilkanaście podmiotów. Uwagi dotyczące projektu rozporządzenia nt. cen referencyjnych na 2016 są dostępne na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

REKLAMA

W odpowiedzi na zgłoszone uwagi Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że „zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu nowej wersji projektu, która na przełomie października i listopada zostanie przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki” i przekazana „w celu przeprowadzenia dalszych konsultacji”.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o OZE resort gospodarki ma czas do końca grudnia br. na przyjęcie rozporządzenia, w którym wskaże maksymalne ceny (tzw. ceny referencyjne) dla poszczególnych technologii OZE w koszykach aukcyjnych do 1 MW i powyżej 1 MW, które będą obowiązywać w przyszłorocznych aukcjach.

Termin pierwszej aukcji zostanie podany do 30 marca 2016 r. Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki, który odpowiada za przeprowadzenie aukcji, ma zorganizować aukcję testową. 

Więcej na temat pierwszego projektu rozporządzenia i wskazanych w nim cen referencyjnych w artykule: Ceny referencyjne dla aukcji OZE na 2016 r.

gramwzielone.pl