IEO policzył elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne w Polsce

IEO policzył elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne w Polsce
Energa

Zagregowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej informacje obejmują większe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, o mocach powyżej 1 MW, oraz instalacje zaliczane do tzw. małych, o mocach poniżej 1 MW. Uwzględniono w nich także instalacje u prosumentów biznesowych.

Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce funkcjonuje obecnie 3404 profesjonalnych instalacji PV i 1347 instalacji wiatrowych. Tak wynika z analizy baz danych IEO: „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne” i „Funkcjonujące instalacje wiatrowe”, zaktualizowanych na marzec 2023 roku.

Instytut podkreśla, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano rekordowy przyrost mocy odnawialnych źródeł energii. Całkowita moc zainstalowana OZE w naszym kraju na koniec 2022 roku wynosiła ponad 22 GW.

REKLAMA

W ubiegłym roku odnotowano też odpowiednio sektorowe rekordy przyrosty mocy – moc farm wiatrowych wzrosła o 1,16 GW (pobity wynik z 2016 roku 0,87 GW), a farm fotowoltaicznych – o 2,04 GW.

 

moc instalacji PV w poszczególnych latach
źródło: IEO

Najwięksi inwestorzy

Instytut wskazał ponadto największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym pod względem zrealizowanych mocy. Należą do nich: Respect Energy, ZE PAK, Solis Bond Company, Better Energy i Energa.

REKLAMA

Z kolei największym inwestorem na polskim rynku farm wiatrowych jest PGE, które posiada 772,4 MW zainstalowanej mocy. W czołówce są też Tauron i Energa – całkowita zainstalowana moc w projektach wiatrowych w tych koncernach wynosi odpowiednio 416,8 MW oraz 243,9 MW.

Największym polskim prywatnym inwestorem wiatrowym jest Polenergia, która posiada 11 projektów o całkowitej zainstalowanej mocy równej 435,4 MW.

 

rozkład mocy projektów PV i wiatrowych
źródło: IEO

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.