Rekordowe obroty gwarancjami pochodzenia

Rekordowe obroty gwarancjami pochodzenia
EDPR

W lutym średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej była najwyższa w historii notowań tego instrumentu na Towarowej Giełdzie Energii. W ubiegłym miesiącu wyraźnie wzrosły obroty gwarancjami pochodzenia. Kolejnego rekordu ceny jednak nie było.

W lutym średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) wyniosła 13,89 zł/MWh i stanowiło to wzrost aż o 6,53 zł/MWh w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca. Była to jednocześnie najwyższa średnia miesięczna cena w sięgającej 2014 roku historii polskiego systemu gwarancji pochodzenia.

Teraz TGE podała średnią cenę gwarancji za marzec. Wyniosła ona 11,00 zł/MWh, a więc spadła w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca o 2,89 zł/MWh.

REKLAMA

W marcu wyraźnie wzrósł natomiast miesięczny wolumen obrotu gwarancjami – wyniósł on 5 869 565 MWh i był wyższy od wolumenu z lutego (2 500 369 MWh) oraz stycznia (4 207 760 MWh).

W ubiegłym miesiącu na TGE zawarto 2635 transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia energii odnawialnej, podczas gdy miesiąc wcześniej takich transakcji było 1817.

REKLAMA

Dodatkowe przychody dla wytwórców energii z OZE

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z OZE lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Gwarancje powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą ich umorzenia odbiorcy końcowemu lub po upływie 12 miesięcy od daty zakończenia produkcji lub daty wydania. Wytwórcy zielonej energii mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE.

Z końcem 2022 roku w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) status członka miało 1618 podmiotów. Wyłącznie w ubiegłym roku przybyło ich 518. W styczniu br. liczba członków rejestru wzrosła o 52, w lutym o 100, a w marcu o 58. Na koniec ubiegłego miesiąca było ich już łącznie 1828.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.