Operator sieci zmienia kryteria przyłączania OZE i magazynów energii

Operator sieci zmienia kryteria przyłączania OZE i magazynów energii
Enea Operator

Jeden z największych operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce ogłosił zmianę kryteriów technicznych, które są uwzględniane w ocenie możliwości przyłączenia jednostek wytwórczych, magazynów energii i prywatnych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSDn).

Od połowy tego miesiąca Enea Operator będzie rozpatrywać wnioski o przyłączenie jednostek wytwórczych, magazynów energii oraz tzw. małych OSD według nowych kryteriów. Jak tłumaczy spółka, zmiana dotychczasowych wymagań przyłączania przedsiębiorstw energetycznych do sieci dystrybucyjnej średniego napięcia ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z przygotowaniem inwestycji oraz zwiększenie potencjału dostępnej mocy przyłączeniowej.

Transformacja sieci dystrybucyjnych

Operator sieci tłumaczy, że jego działania są rezultatem podpisanej w 2022 r. przez Urząd Regulacji Energetyki i pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. Jednym z jej założeń jest zapewnienie stabilnego otoczenia regulacyjnego dla dynamicznie rozwijającej się energetyki rozproszonej z dużym udziałem źródeł OZE.

REKLAMA

Enea Operator zapewnia, że adaptacja kryteriów technicznych przyłączania jednostek wytwórczych, magazynów energii i OSDn do nowych realiów rynku energii bazującego na źródłach rozproszonych umożliwi spółce zwiększenie potencjału dostępnej mocy przyłączeniowej w sieciach średnich napięć o około 1,6 GW.

Zmienione kryteria techniczne Enea Operator przyjmuje do stosowania od 15 września 2023 r. Wnioski o określenie warunków przyłączenia, które zostały złożone przed tą datą, będą rozpatrywane według dotychczasowych zasad. Spółka podkreśla, że jeżeli przedsiębiorca preferuje nowe kryteria, może wycofać złożony wcześniej wniosek i złożyć go ponownie po 15 września br.

Tysiące instalacji OZE

Obecnie na obszarze działania Enei Operator przyłączonych jest ponad 158 tys. źródeł OZE o łącznej mocy przeszło 4,7 GW. Tylko w ubiegłym roku spółka przyłączyła prawie 42 tys. instalacji o mocy ponad 1,1 GW. Natomiast w pierwszym kwartale br. do sieci tego operatora przyłączonych zostało prawie 6,5 tys. nowych źródeł OZE, których łączna moc wynosi ponad 400 MW. Wśród nich 277 to źródła niebędące mikroinstalacjami, a ich sumaryczna moc to ponad 326 MW.

REKLAMA

Do połowy br. Enea Operator wydała warunki o przyłączenie do sieci nowych źródeł OZE o mocy przekraczającej 6,7 GW. Spółka publikuje na swojej stronie internetowej listę dostępnych mocy przyłączeniowych na średnim napięciu.
.

.
Wzrost możliwości przyłączenia kolejnych instalacji OZE do sieci Enei Operator mają zapewnić inwestycje w rozbudowę i modernizację sieci. W ubiegłym roku operator wydał na ten cel ponad 1,4 mld zł, a w tym roku chce wydać 1,8 mld zł.

Z nowymi zasadami oceny przyłączania jednostek wytwórczych, magazynów energii oraz OSDn można zapoznać się na stronie internetowej Enei Operator w zakładce: Przyłączenie do sieci.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.