REKLAMA
 
REKLAMA

Polski deweloper OZE pozyskał od inwestora ponad 330 mln zł

Polski deweloper OZE pozyskał od inwestora ponad 330 mln zł
fot. R.Power

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewni 75 mln euro kapitału własnego polskiej spółce zajmującej się rozwijaniem projektów OZE i produkcją energii odnawialnej. Środki te mają się przyczynić do zwiększenia portfela fotowoltaicznego firmy.

R.Power należy do największych zintegrowanych deweloperów energii odnawialnej i niezależnych producentów energii w Polsce. Spółka poinformowała o pozyskaniu kolejnych 75 mln euro kapitału. Dofinansowania udzieli Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Jest to druga inwestycja banku w R.Power – po zakupie zielonych obligacji emitowanych przez spółkę w 2022 r. Nowe finansowanie EBOR zostanie udzielone po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych.

REKLAMA

Inwestycja w R.Power wspiera dwa strategiczne cele EBOR w Polsce: wspieranie zielonej transformacji polskiej gospodarki oraz wzmacnianie rozwoju prywatnych firm, czyniąc je bardziej odpornymi na wyzwania rynkowe. Wierzymy, że nasze wsparcie w postaci długu i kapitału własnego pomoże R.Power osiągnąć strategiczne cele i stać się wiodącym niezależnym producentem energii w regionie – skomentowała Elisabetta Falcetti, dyrektorka EBOR na Polskę.

Najbliższy cel: 1 GW mocy zainstalowanej w PV

W pierwszym kwartale br. w R.Power zainwestował także fundusz 3SIIF (Three Seas Initiative Investment Fund), obejmując mniejszościowy pakiet akcji. Jak wylicza polska firma, uzyskane od EBOR finansowanie zwiększy zaangażowanie obu podmiotów w spółkę do 250 mln euro.

REKLAMA

R.Power udowodnił swoją zdolność do rozwoju i obsługi znacznych aktywów fotowoltaicznych, oddając do użytku blisko 200 MWp od czasu naszej ostatniej inwestycji. Firma konsekwentnie zwiększa portfolio aktywów i wprowadza do niego rozwiązania z zakresu magazynowania energii – powiedział Joe Philipsz, Head of 3SIIF w Amber Infrastructure.

Kapitał pozyskany od 3SIIF i EBOR ma wesprzeć długoterminową strategię rozwoju R.Power. Jako cel spółka wyznaczyła sobie osiągnięcie 1 GW działającego portfela fotowoltaicznego w ciągu najbliższych dwóch lat w krajach Unii Europejskiej.

R.Power w ostatnich kilku latach rozwijał swój portfel OZE w Rumunii, Niemczech, Włoszech (ostatnio spółka informowała jednak o sprzedaży swoich włoskich projektów), Hiszpanii i Portugalii. W wybrane rumuńskie projekty PV prowadzone przez R.Power we wrześniu br. zainwestował fundusz Eiffel Transaction Infrastructure. Przeznaczy on na ten cel do 26,5 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA