Apple ma już 93 proc. energii z OZE

Apple ma już 93 proc. energii z OZE
Fot. Brett Bolkowy, flickr cc

Firma z Doliny Krzemowej z sukcesem realizuje strategię przejścia na energię wytworzoną ze źródeł odnawialnych. Ostatnie informacje, które przekazał Apple, pokazują, że jest on już bliski niemal całkowitego zaspokajania swoich potrzeb zieloną energią.

Dwa lata temu Apple zobowiązał się do całkowitego przejścia na energię ze źródeł odnawialnych w swoich oddziałach, centrach i sklepach na całym świecie. Teraz, jak podała Lisa Jackson z Apple, która w latach 2009-2013 kierowała federalną agencją Environmental Protection Agency, wszystkie operacje Apple są zasilane całkowicie energią z OZE już w 23 krajach – w tym w USA i Chinach.

W USA tylko w ubiegłym roku Apple podpisał wartą 848 mln dolarów 25-letnią umowę na zakup energii z należącej do First Solar farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW.

REKLAMA

Aby osiągnąć pełny udział OZE w miksie energetycznym w swoim chińskim oddziale, Apple zrealizował w prowincji Syczuan m. in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple. 

REKLAMA

Z kolei w Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne na 800 dachach.

Ostatnie informacje Apple pozwalają przypuszczać, że na takich inwestycjach amerykański potentat nie skończy. W ubiegłym miesiącu Apple zapowiedział emisję obligacji wartych 1,5 mld dolarów, za które sfinansuje rozwój zielonych technologii. Będzie to największa emisja „zielonych” obligacji, jaką przeprowadziła do tej pory jakakolwiek amerykańska firma.

Apple zapowiedział docelowo budowę ze swoimi partnerami w Chinach elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych o łącznej mocy aż 2 GW. Ten plan ma zostać zrealizowany w ciągu następnych 5 lat. 

gramwzielone.pl