Wyróżnione na GreenPower: polski system monitorowania i magazyny energii

Wyróżnione na GreenPower: polski system monitorowania i magazyny energii
Fot. GreenPOWER

W ramach zakończonych w Poznaniu Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GreenPower wyróżniono trzy produkty, z których wszystkie mogą posłużyć do optymaliacji produkcji energii w mikroinstalacji OZE. 

Podczas zorganizowanych w tym miesiącu targów GreenPower w Poznaniu zaprezentowały się firmy z Polski, Niemiec, Belgii, Turcji, Litwy, Ukrainy, Tajwanu, Szwecji i Chin. Targi zgromadziły ponad 6,5 tys. uczestników, którzy mogli zapoznać się z nowymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz produktami i usługami z obszaru dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej oraz cieplnej, elektrotechniki i elektroniki przemysłowej.

Firmy prezentujące najciekawsze technologie walczyły o złoty medal GreenPower. W sumie nagrodzono trzy produkty – wszystkie adresowane do segmentu energetyki prosumenckiej.

REKLAMA

Pierwszy z nich to bezprzewodowy monitor energii Watta oferowany przez firmę Spirvent z Obornik. Polska technologia umożliwia analizę kierunku przepływu energii osobno na każdej fazie, zapewniając pomiar dużej liczby parametrów w czasie rzeczywistym, równocześnie na trzech fazach. Umożliwia sterowanie pracą falownika i płynnego ograniczania jego mocy, celem bilansowania instalacji z produkcją energii z mikroinstalacji OZE na zadanym poziomie poboru, np. 0 W lub 300 W.

Watta posiada funkcję alertów monitorujących oraz analiz danych historycznych. Są one bezpiecznie przechowywane w chmurze obliczeniowej. Dane są dostępne zawsze, niezależnie od zasilania obiektu.

Podczas GreenPower Spirvent prezentował także swój trójfazowy inwerter Wolta o mocy do 10 kW. Jak zapewnia polski producent, cechą wyróżniającą inwertera Wolta jest możliwość rozbudowy mocy od 2 kW do 4 kW lub od 5 kW aż do 10 kW. Można zatem planować rozbudowę instalacji przy wykorzystaniu tego samego urządzenia, bez konieczności jego wymiany.  – Nasz system Wolta i nasze działania dostrzegł już rynek. Troska o jakość i parametry produktu zaowocowały certyfikatami gwarantującymi normy, których spełnienie zapewnia naszym klientom bezkompromisowe parametry pracy. Kilkadziesiąt własnych instalacji, produkcja w setkach egzemplarzy i to wszystko w dwa lata – komentuje dla portalu Gramwzielone.pl Łukasz Tylkowski z polskiej firmy Spirvent.

Złoty medal targów GreenPower przyznano też firmie EMU z Gdańska, która zaoferowała magazyn energii Aqueous Hybrid Ion (AHI), produkowany przez amerykańską firmę Aquion Energy.

Do budowy tego magazynu energii wykorzystano łatwo dostępne i tanie materiały, m.in. słoną wodę (elektrolit), tlenek manganu (katoda), kompozyt węglowy (anoda) i syntetyczną bawełnę (separator), podczas gdy w akumulatorach VRLA czy litowo-jonowych stosuje się metale ciężkie. Baterie AHI zaprojektowano do pracy w stacjonarnych systemach odnawialnych źródeł energii. Są skonstruowane w postaci modułów 48V/2.2 kWh, zdolnych do samodzielnej pracy oraz umożliwiających elastyczną, szeregowo-równoległą konfigurację modułów o większym napięciu i pojemności. Producent zapewnia o żywotności na ponad 3000 cykli rozładowania/ładowania przy 100 proc. głębokości rozładowania (DoD) i ponad 6000 cykli przy 50 proc. Oferowana gwarancja wynosi 8 lat – w tym 5 lat pełnej gwarancji oraz 3 lata gwarancji pro-rata.

Trzecia nagroda targów GreenPower została również przyznana za technologię umożliwiającą magazynowanie energii z domowej mikroinstalacji – zestaw Fronius Energy Package oferowany przez austriackiego producenta Fronius za pośrednictwem spółki Fronius Polska.

Fronius Energy Package to kompleksowe rozwiązanie dedykowane dla producentów energii z małych instalacji fotowoltaicznych i umożliwiające im zwiększenie autokonsumpcji poprzez możliwość przechowania części energii. Składa się z trójfazowego falownika Fronius Symo Hybrid, baterii akumulatorów Fronius Solar Battery oraz inteligentnego licznika energii Fronius Smart Meter. Hybrydowy falownik Fronius Symo pełni rolę zarówno falownika fotowoltaicznego jak i falownika do baterii. Jest on dostępny w kategoriach mocy 3, 4 i 5 kW i ma zasilanie trójfazowe. Fronius Solar Battery składa się z akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (Li-FePO4). Pojemność akumulatora można dowolnie dobierać i może być zwiększana od 3,6 kWh, co 1,2 kWh, do maksymalnie 9,6 kWh. Napięcie akumulatorów – w zależności od pojemności – wynosi pomiędzy 120 a 460 V.

REKLAMA

Fotorelacja z targów GreenPower: 

red. gramwzielone.pl